SWISS rozširuje svoju leteckú sieť: Priame letecké spojenie Košíc a Zürichu

Od 27. marca 2024 sa pre mnohých Slovákov žijúcich a pracujúcich vo Švajčiarsku stalo skutočnosťou pravidelné priame letecké spojenie medzi Letiskom Košice a Zürichom, ktoré donedávna bolo len vzdialeným snom. Na vzletovo-pristávacej dráhe košického letiska dnes pristál Airbus A220-300 s registráciou HB-JCB v rámci inauguračného letu spojujúceho tieto dve destinácie.

Let z Zürichu do Košíc trvá menej ako dve hodiny. V letnom aj zimnom letovom poriadku 2024/2025 bude táto linka prevádzkovaná trikrát týždenne – v pondelok, stredu a piatok. Na svoje prvé dva lety dopravca nasadí lietadlá typu Airbus A220-300 s kapacitou 140 pasažierov vo farbách aerolínií SWISS. Lietadlo bolo na letisku privítané už tradičnou vodnou slavobránou. Cestujúcich čakala slávnostná torta a pravá švajčiarska čokoláda. Ostatné lety budú prevádzkované prenajatými lietadlami tohto typu od lotyšského dopravcu Air Baltic alebo lietadlami Embraer E190-E1/Embraer E-190/195-E2 od dopravcu Helvetic Airways. Na trase z Zürichu do Košíc priletelo 134 cestujúcich, čo predstavuje 98% obsadenosť, a v opačnom smere odletelo 137 cestujúcich.

Swiss International Air Lines, známy skrátene ako SWISS, je hlavný letecký dopravca Švajčiarska. Spoločnosť vznikla v roku 2002 po bankrote národného švajčiarskeho leteckého dopravcu Swissair. V roku 2005 sa SWISS stal súčasťou Lufthansy, a od 1. apríla 2006 je členom aliancie Star Alliance. S hlavnou základňou na letisku v Zürichu ponúka cestujúcim spojenia do rôznych destinácií po celej Európe, USA, Ázii a Číne.

SWISS sa tak radí medzi troch sieťových dopravcov, ktorí lietajú na Letisko Košice, po rakúskom Austrian Airlines, ktorý spája Košice s Viedňou, a poľskom dopravcovi LOT, ktorý má spojenie medzi Košicami a Varšavou. Cestujúcim sú k dispozícii aj spojenia nízkonákladových dopravcov Ryanair a Wizz Air.

Foto: Radoslav Hreháč 
Text: Ivan Hajník / letectvosr.sk
Zdroj: TS / airportkosice.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *