Letisko Bielsko-Biała “včera a dnes”…

Bielsko-Biala, je mesto so zaujímavou priemyselnou históriou. Nachádza sa na juhu Poľska v Sliezskom vojvodstve. Pre jeho pôvodnú historickú architektúru ho často nazývajú aj Malá Viedeň. Čím všetkým sa však dostalo toto mesto do nášho povedomia a urobilo mu meno aj za hranicami regiónu? Ešte v nedávnej minulosti tu vznikal vo fabrike FSM všetkým motoristom dobre známy Fiat P126 “Maluch”. My, ktorí sme sa narodili v minulom storočí a teda “neodchoval” nás len “Marvel”, si budeme istotne pamätať, že aj animovaný film “Bolek a Lolek”  ten taktiež vznikal v Studiu Filmów Rysunkowych,  Bielsko-Biala. 

Leteckú verejnosť istotne neprekvapí informácia, že mesto má aj bohatú aviatickú minulosť. V leteckej výrobe dalo svetu množstvo vydarených konštrukcií a to prevažne vetroňov pod značkami SZD, či Marganski & Myslowski.  Bocian, Mucha, Pirat, Cobra, Jantar, Junior, Perkoz, Diana, Swift či Fox. To sú len niektoré bezmotorové stroje určené na školské, súťažné aj rekreačné lietanie späté s týmto mestom. Zvlášť posledne menovaný MDM-1Fox, už mnoho rokov kraľuje v triede akrobatických vetroňov.

Kde sú však počiatky tejto leteckej tradície? Na začiatku bola údajne rivalita dvoch priemyselných miest. Konkurenčné prostredie medzi blízkym mestom Ostrava, napomohlo v snahe o výstavbu letiska, a tak začiatkom tridsiatych rokov minulého storočia začala projektová príprava. Historické zdroje hovoria, že už v októbri roku 1934 sa na ešte nedobudovanom letisku konala letecká prehliadka lietadiel a vetroňov. Údajne sa tohto podujatia zúčastnilo až 15 000 divákov. Letisko bolo oficiálne otvorené v máji roku 1936 a slúži svojmu pôvodnému účelu do dnešných dní. Nachádza sa v miestnej časti Aleksandrowice. Je situované na miernom kopci, čo predurčuje aj jeho tvar. Dráha 09/27 má malé oblúkové zakrivenie. Jej dĺžka je 510 m. Záložný pás je v smere 04/22 a má podobných 490m, pričom obidve dráhy majú trávnatý povrch. 

Moja prvá osobná spomienka na toto letiska je z roku 2007, kedy som navštívil podujatie s názvom: “Miedzynarodowy Piknik Lotniczy Euroregiónu Beskydy”. Tento názov si podujatie udržalo až do roku 2019, kedy sa uskutočnil posledný ročník. Následná epidémia COVID prerušila túto tradíciu, ktorá sa žiaľ dodnes  neobnovila. Na beskydskom nebi sa za šestnásť ročníkov predviedla široká plejáda domácich aj zahraničných účastníkov a akrobatických skupín. Medzi inými aj Retro Sky Team z Košíc. Mená ako Jerzy Makula, Adam Labus, Artur Kielak, Uwe Zimmermann, Zdzislaw Bednarczuk, Marek Szufa, Sebastian Kawa či Jurgis Kairys boli magnetmi, ktoré prilákali vždy množstvo návštevníkov. Pán Edward Marganski, letecký konštruktér a znalec leteckej histórie bol častým spolukomentátorom podujatia.  

Letisko a jeho bezprostredné spojenie s mestom sa však vždy nestretalo u miestnych obyvateľov s pochopením. Viacero pokusov na vybudovanie pevnej vzletovej plochy skončilo petíciami na zastavenie tejto činnosti. Miestni obyvatelia tým vyjadrili svoje obavy zo zintenzívnenia leteckej prevádzky. Po výstavbe ďalšieho letiska so spevnenou VPD, ktoré sa nachádza v priemyselnom parku mesta, v neďalekom Kaniówe, už ďalšie snahy o jeho dovybavenie  potrebnou infraštruktúrou strácajú svoje opodstatnenie. Žiaľ, karta sa pomaly obracia. Neustály hlad na realitnom trhu a následná snaha hľadať nové stavebné pozemky menia situáciu. Developerská činnosť v jeho bezprostrednom okolí oprávnene vzbudzuje minimálne obavu o budúcnosť tejto unikátnej plochy. Určitou zárukou je, že v roku 2024 sa dve hlavné budovy v areáli letiska stali pamiatkovo chránené. Pôvodný hangár prešiel aj čiastočnou rekonštrukciou strechy. Na väčšiu renováciu ale zrejme nie je dostatok financií. 

Pre príklad, kedy letisko v blízkosti mesta bolo považované za prekážku miestneho rozvoja nemusíme ale chodiť obzvlášť ďaleko. Aj v našom hlavnom meste už môžeme len spomínať na letisko Vajnory, ktoré nemalo to šťastie, či skôr hodnotu pre zainteresovaných a tak skončilo ako smutná ruina a príležitostná plocha pre festivalové podujatia. A tak nezostáva nič iné, len veriť, že takmer 90-ročné letisko v Bielsko-Bialej má ešte pred sebou budúcnosť a nie len ako technická pamiatka, ale ako stále funkčná súčasť mesta. 

Text a foto: Janoby © 2025, letectvosr.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *