Už viac ako dvadsať sezón na malé výnimky hostí letisko v Janíkovciach pri Nitre s ročnou pravidelnosťou prvý jarný európsky závod v bezmotorovom lietaní Pribina Cup. Donedávna to bol najväčší pretek s počtom účastníkov vysoko prevyšujúcich stovku. Žiaľ naši západní susedia pochopili, že počas sviatkov Veľkej noci s prichádzajúcou jarou má zmysel usporadúvať plachtárske súťaže a tak po vzore Nitry v Zbraslaviciach organizujú takmer totožnú súťaž známu ako AZ Cup. Tá výrazne vplýva na počet účastníkov. Neuberá však na kvalite, dobrej atmosfére, skvelých výsledkoch a zážitkoch, ktoré Pribina Cup pravidelne prináša.
Rok čo rok je niečím špecifický, výnimočný a originálny. Hlavne vplyvom počasia sme mali možnosť za ten čas v Nitre zažiť takmer všetko, od snežných búrok, slnečných lúčov, prehánok, silného vetra a minulý rok dokonca až saharský piesok v ovzduší. A tiež nie až tak dávno si veľmi dobre pamätáme aj na šialenstvo vírusovej pandémie Covid. Tým, že čas veľkonočných sviatkov aktuálne padol na druhú polovicu apríla, môžeme hovoriť už o ustálených poveternostných podmienkach, ktoré priniesli päť súťažných letových dní.
Nepadali rekordy v preletených kilometroch či rýchlostiach na trati, no o pekné športové momenty vo vzduchu nebola núdza. V Nitre sa zišla takmer šesťdesiatka pilotov z deviatich krajín celého sveta, od domácich Slovákov cez Britov, Švajčiarov až po tých, z opačnej strany zemegule z ďalekého Japonska. Jedným z nich je Kengo Matsumoto zo Soaring Association of Miyagi. Ten si lietanie v našich podmienkach neskutočne pochvaľuje a na Slovensko sa vracia veľmi rád. „Väčšinou lietam len doma v Japonsku, ale tam nemáme také podujatie ako je Pribina Cup a preto som tu. Ľudia sú tu veľmi milí a výhľady na krajinu sú krásne. Je to úplne rozdielne ako u nás doma“. Aj tento rok bol Kengo najvzdialenejším účastníkom, ktorý do Nitry zavítal.
Na rozdiel od minulého ročníka sa tohtoročné závodenie orientovalo prevažne na termické lietanie. Po neletovom Veľkom piatku, ktorý bol prvým dňom súťaženia, stavitelia tratí predložili pilotom etapy do kopcovitého prostredia orientovaného severovýchodným smerom od miesta vzletu do okolia Tríbeča, Fatry, Nízkych Tatier, ale aj s krátkym návratom na juh do nížin, nad povodie Dunaja pri Komárne až po Štúrovo. Veľkonočný pondelok a záverečné dva dni pre nepriaznivé počasie, boli vyhlásené za neletové.
Najväčším lákadlom pre nás bola hneď od prvých dní šanca na úspech našich slovenských zástupcov v štartovom poli hlavne v klubovej triede. Pravidelne počas celého obdobia si výborne viedol Milan Surovčík junior. Ten obsadil dvakrát druhé miesto. Sekundoval mu s prehľadom Edo Schuller, ktorý dokonca v druhom a piatom súťažnom dni víťazne prelietal páskou. Tento ich počin sa podarilo pretaviť aj do záverečného hodnotenia, keď Milan skončil druhý a Edo obsadil tretiu priečku, čo je fantastický výkon slovenského bezmotorového lietania v klubovej kategórii v silnej európskej konkurencii na začiatku sezóny 2025. Víťazom klubovky sa stal český pilot Michal Lesinger z Moravskej Třebovej.
V pätnásť metrovej triede zvíťazila poľská posádka tvorená Adamom Czeladzki a Stanislawom Biela z Noweho Targu na Duo Discuse XLT, nasledovaní Maximilianom Goormannom z Nemecka a Britom Tim Milnerom. Otvorenej kategórii kraľujú tento rok rakúski závodníci z FRA-Wiener Neustadt Miguel Schwan a Wolfgang Janowitsch pred druhými Nemcami Lorenzom Dierschke s Kevinom Lipertom na Arcuse a tretím Nilsom Zitzelsbergergom. Všetkým za letectvosr.sk blahoželáme a prajeme úspešnú plachtársku sezónu 2025. So slovenskými pilotmi sa tešíme na ďalšie skvelé výsledky na nadchádzajúcich súťažiach už o pár dní na FCC v Prievidzi, fatraglide v Martine alebo PMSR v spojení s PMČR v Havlíčkovom Brode.
Text a foto: Juraj Uhliar ©2025, letectvosr.sk