Inovácie v letectve: Prvé elektrické lietadlo nad Bratislavou

Obyvatelia Bratislavy majú v týchto dňoch jedinečnú príležitosť pozorovať revolučný kúsok leteckej technológie. Na oblohe sa objavuje elektrické lietadlo Velis Electro. Toto revolučné lietadlo, vyrobené spoločnosťou Pipistrel, získalo ako prvé na svete oficiálnu certifikáciu, čo znamená, že je schopné komerčného využitia, vrátane výcviku pilotov.

Oscar Starinský, zakladateľ leteckej školy Pipistrel Academy a zástupca výhradného distribútora Pipistrel pre Česko a Slovensko, vyjadril svoje nadšenie z tohto míľnika. „Tento týždeň je výnimočný pre celé slovenské letectvo. Prvýkrát máme na bratislavskom letisku elektrické lietadlo a naše plány siahajú v tomto smere ešte omnoho ďalej. Máme jednoznačnú ambíciu priniesť elektrické lietadlá na Slovensko a rovnako aj do Česka. Chceme byť v tomto smere pionierom v našom stredoeurópskom priestore a veríme, že o bližšie detaily sa podelíme už čoskoro.” povedal Starinský.

Velis Electro nie je len symbolom inovácie v letectve, ale aj ekologickej zmeny. Súčasná ekologická mobilita sa rozširuje aj do oblasti letectva a toto elektrické lietadlo je prejavom tohto trendu. S nulovými emisiami počas prevádzky a minimálnym hlukom je Velis Electro špičkou v modernom letectve. V tomto dvojmiestnom lietadle vydržia batérie 70 minút letu z toho však treba rátať s 20 minútovou rezervou. Jedna sa nachádza v prednej časti lietadla a druhá za kabínou. To zaisťuje redundanciu zdroja elektrickej energie. V prípade výpadku jednej batérie sa nefunkčná batéria automaticky odpojí od systému. Druhá batéria zabezpečí ďalšiu prevádzku a bezpečné pristátie. Velis Electro už dnes môžete vidieť aktívne lietať v krajinách ako Francúzsko, Švajčiarsko či napríklad Holandsko.

Parametre lietadla:

– Výkon (v priebehu fázy vzletu): 57,6 kW
– Max. rýchlosť počas letu: 98 knotov, čiže 181 km/h
– Max. letová výška: 12 000 stôp
– Dolet (čas): 50 min (plus 20 minút rezerva)
– Povolené užitočné zaťaženie: 172 kilogramov


Aké sú ďalšie výhody lietadla na elektrický pohon?
„Môžem prezradiť, že elektrický motor má menej pohyblivých častí, čo v praxi prináša pokles nákladov na údržbu. Navyše, riziko vzniku akejkoľvek poruchy sa ešte viac minimalizuje vďaka zabudovanému systému nepretržitého monitoringu všetkých dôležitých systémov lietadla,“ ozrejmuje Oscar Starinský.

Pipistrel Academy predstavila elektrické lietadlo na Slovensku ako súčasť podujatia STARMUS, ktoré sa venuje popularizácii vedy a otázkam budúcnosti našej planéty. Toto podujatie prilákalo do Bratislavy nositeľov Nobelových cien a významných vedcov. Letecká škola Pipistrel Academy pôsobí na letisku Dubová v Modre. 

Text: Boris Čierny, letectvosr.sk
Foto: pipistrelacademy.sk
Zdroj: TS / pipistrelacademy.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *