Zvyšujúci sa nárast neoprávneného lietania dronov: MO SR vyzýva na dodržiavanie pravidiel

Ministerstvo obrany Slovenskej republiky upozorňuje na nárast neoprávneného lietania dronov a porušovania pravidiel letovej prevádzky, najmä v blízkosti vojenských zariadení a vzdušného priestoru vojenských letísk v súvislosti s príchodom teplých jarných mesiacov. Prelety dronov môžu vyžadovať zmenu plánovaných trás letu vojenských lietadiel, čo predstavuje riziko pre bezpečnosť letovej prevádzky a môže mať za následok trestné stíhanie.

Rezort obrany preto vyzýva držiteľov dronov, aby sa vyhýbali lietaniu v blízkosti vojenských zariadení a infraštruktúry. Je dôležité dodržiavať pravidlá a vyvarovať sa preletom nad vojenskými objektmi a to v okruhu troch námorných míľ (približne 5,6 km) od referenčného bodu letiska. 

Je kľúčové dodržiavať pravidlá pre používanie dronov, najmä tých, ktoré sú dostupné bez potrebných povolení. Chceme vás upozorniť na dôležitosť dodržiavania podmienok lietania, a to nielen z legislatívneho hľadiska, ale aj z vlastnej iniciatívy, obzvlášť v oblastiach, kde sú riadené zóny civilných či vojenských letísk ale aj heliportov. Pravidelne sa k nám dostávajú informácie o úspešnej identifikácii majiteľov dronov, ktoré boli zadržané políciou, a to vďaka kamerám, ktoré zaznamenávajú let od vzletu po pristátie.

MO SR v tlačovej správe taktiež uvádza, že v prípade neoprávneného použitia dronov majú Vojenská polícia a Ozbrojené sily SR právomoc prerušiť činnosť dronu a jeho úplnú elimináciu. Príslušníci Vojenskej polície intenzívne vyhľadávajú osoby zapojené do nezákonných aktivít lietania v zakázaných zónach, získavajú nevyhnutné dôkazy a tieto prípady riešia v rámci priestupkového konania. Za porušenie týchto pravidiel môže byť priestupcovi uložená pokuta až do výšky 500€.

Foto: Juraj Uhliar, letectvosr.sk
Text: Boris Čierny, letectvosr.sk
Zdroj: TS / MOSR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *