Martinský FatraGlide 2024

Je posledná aprílová nedeľa podvečer. Pomaly sediac na severnom prahu dráhy nadšený z dobrej atmosféry, slnečného počasia, krásneho prostredia okolitej Malej Fatry a kvalitnej organizácie, čakám  na prílety. Popritom ako popíjam „birella“  si dávam dohromady jednotlivé časti deja a začínam písať riadok po riadku stručný,  krátky príspevok z tohtoročného plachtárskeho závodu Fatra Glide, organizovaného už po nespočetný krát na letisku tunajšieho aeroklubu v Tomčanoch pri Martine. 

Na plochu od severovýchodu  prilietajú jednotliví pretekári z prvej súťažnej  etapy ročníka 2024. A už v prvý deň môžeme s nadšením hovoriť o jednom z najúspešnejších, čo do počtu súťažiacich, ich kvalít, nalietaných kilometrov, medzinárodnej účasti či  lietadiel, ktoré pristáli naspäť na letisku, z ktorého okolo poludnia vzlietali.  Vetroň po vetroni po pristáti piloti s obslužným personálom sťahujú z dráhy na svoje predurčené parkovacie  miesto. Umytie,  preleštenie, zaplachtovanie, ukotvenie, stiahnutie letových dát z logerov a poletový rozbor toho, čo jednotlivých pretekárov vo vzduchu počas dňa postretlo. Na druhý opäť a znovu grid, brífing, príprava, vzlety a závod. To sú už takpovediac rituály pilotov vetroňov na plachtárskych súťažiach. A takto dookola niekoľko dni za sebou to vidíme aj tu na FatraGlide 2024.

Súťažné etapy počas celého obdobia  boli zaujímavo a charakteristicky orientované do hôr. Nad tie najkrajšie miesta našich Vysokých a Nízkych Tatier, Fatry, Liptova, Oravy, ale aj Horehronia či Turca. Veď nie nadarmo sa roky  FatraGlide spája s prívlastkom Mountain Challenge. Súťažiaci, hlavne tí zo zahraničia určite ocenili neopísateľné panorámy s pohľadom na  ešte zasnežený  Ďumbier,  Chopok, Kriváň,   Kráľovu Hoľu, alebo do jarných farieb odetú Liptovskú Maru, Čičmany,  Pribylinu alebo Heľpu a Zuberec.

Rôznorodá pestrosť pilotov a lietadiel v štartovom poli, ale aj v pozícií vlečných je charakteristickým znakom pre FatraGlide. Tak to bolo i v tomto roku. Od VSO-10 Osa našich úspešných, juniorských,  plachtárskych nádejí cez poľské   PZL SZD-48 Jantár, až po závodný vrchol v podaní Schempp-Hirth Archus M, poprípade plne elektrický  JS-3RES. Dnes už historický kúsok v podobe vlekacej Z-226MS  OM-LLD  sme stretávali po všetky dni na vzletoch. Sekundoval jej  ex martinský Zlín Z-142 OM-SGO a oba boli krásnym spestrením a lákadlami celej súťaže. Opomenúť však nemožno ani výkonné špeciály WT-9Dynamic GTI od prievidzského Aerospoolu. Tie sa stali pri vzletoch ťažkých vetroňov s vodou hlavne Combi a Multi seat kategórie nenahraditeľnými pomocníkmi. 

Výsledková listina sa vo všetkých kategóriách menila s úspešne ukončenými letovými dňami a návratmi pilotov na letisko. Celý vývoj a umiestnenie pretekárov si môžete pozrieť na soaringspot.com. Konečné umiestnenie pripájame k samotnému príspevku. Wiktor Czubski v klubovke, Pavol Černý v kombi vystúpili z kabín svojich lietadiel po poslednom letovom dni ako najlepší piloti tohtoročného plachtárskeho preteku FatraGlide 2024. My im za našu redakciu letectvosr.sk ako víťazom gratulujeme.

Z desiatich súťažných dní sa toho roku podarilo  odletieť až sedem. V dvoch prípadoch sa neletelo pre nevyhovujúce poveternostné podmienky. Jeden neletový deň, nedeľa 5.5.2024  bol špeciálny, smútočný, venovaný jednému výnimočnému človeku, ktorý takmer v cieli sobotnej etapy FatraGlide 2024 nešťastne narazil so svojím vetroňom do pevnej prekážky a žiaľ tento náraz neprežil. Peter Pokorný,  ktorého všetci volali symbolicky „Poki“, bol neoddeliteľnou súčasťou vrcholového slovenského plachtárskeho športu a zároveň aj letiska v Martine. Nebudem sa opakovať, lebo smútočné slová sa hľadajú veľmi ťažko a  píšu ešte ťažšie, pripojím len odkaz, ktorý na „Pokiho“ pamiatku napísal jeden z jeho kamarátov Maťo na stránke gliding.sk (klikni tu)

Česť jeho pamiatke.

Text a foto: Juraj Uhliar
Zdroj: gliding.sk, fatraglide.sk, soaringspot.com

 

Zapojte sa do diskusie “Martinský FatraGlide 2024

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *