V Česku začal ožívať ďalší L-29 Delfín, brázdiť bude slovenské nebo

Po dvoch letuschopných Delfínoch na Slovensku pribudne tretie prúdové lietadlo tohto typu navrhnuté a vyrábané v bývalom Československu.  Ide už o druhý stroj, ktorý bude aktívne lietať pod prevádzkovateľom L29.SK s.r.o. Tento Delfín ponesie dočasne registráciu OK-ATP. Na lietadle bola vykonaná kompletná generálna oprava v LOTN, a.s. v roku 1998.

Toto prúdové cvičné lietadlo s rokom výroby 4/1969 a výrobným číslom 993250 bolo prevezené na letisko Žatec (ČR), kde sa v týchto dňoch kompletuje. Kontroluje sa technický stav, zisťujú sa chýbajúce súčiastky, diely i celky a vykonávajú sa funkčné skúšky systémov pred ich samotnou úpravou. Delfína čaká dlhá cesta vrátane inšpekčnej prehliadky a práce súvisiace s predĺžením technického života draku a agregátov, v súlade s prevádzkovou dokumentáciou výrobcu. K lietadlu boli zakúpené dva motory M701C.

Prevádzkovateľom tohto Delfína na Slovensku bude spoločnosť a zároveň náš partner L29.SK s.r.o. Ako sme už spomínali vyššie, cieľom spoločnosti je udržať v letu-schopnom stave niektoré typy leteckej techniky, ktoré používalo bývalé československé vojenské letectvo. 

Účelom je ich prezentácia na leteckých dňoch a  zároveň umožnenie fanúšikom týchto lietadiel absolvovať a zažiť let na prúdovom lietadle na vlastnej koži.

Foto, text: Alexander Vegso, L29.SK s.r.o., Boris Čierny

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *