Sto rokov letectva, sto letísk v Čechách a na Slovensku

     Svetoletci, asi to najvýstižnejšie prirovnanie  pre dvojicu českých leteckých cestovateľov, ktorí na krídlach spoznávajú svet. Jiři Pruša a Miloš Dermišek, kolegovia z redakcie časopisu Flying Revue a hlavne cestovatelia, bádatelia a priekopníci leteckého cestovania na malých športových lietadlách. V kabíne Dynamicu spolu strávili veľké množstvo hodín, nalietali tisícky kilometrov a spoznali neskutočné množstvo nepoznaného. Svoje skúsenosti a poznatky s potešením šíria ďalej na svojich stretnutiach s ostatnými leteckými aj neleteckými fanúšikmi. Pri príležitosti okrúhleho, stého výročia Československého letectva sa rozhodli navštíviť sto letísk doma v Čechách a na Slovensku. Aktuálne sú na svojej dvadsiatej druhej etape. Pristáli na viac ako deväťdesiatich letiskách a v sobotu  ich cesty smerovali aj k nám, na stredné Slovensko, na letisko do Očovej. Bolo mi cťou a potešením sedieť za jedným stolom a rozprávať sa o zážitkoch a výzvach, o cestovaní a lietaní a o príbehoch, ktoré prináša život na krídlach a v kabíne malého lietadla vyrábaného u nás na Slovensku, s pánom  Jiřím Prušom.

Pri príležitosti výročia 100 rokov Československého letectva ste sa rozhodli  navštíviť sto českých a slovenských letísk. Skúste pár slovami zhrnúť doterajšie dojmy z tejto výpravy?
Zaujala ma história letectva a lietania doma v Čechách  aj na Slovensku a pri príležitosti okrúhleho výročia letectva  sme sa rozhodli  ju zmapovať a zdokumentovať. Všade zisťujem,  že sme obklopení krásnou  a bohatou históriou, máme krásne letiská,  hangáre,  budovy a v nich kopec úžasných lietadiel a leteckého vybavenia. Tak trochu mapujeme aj   hustotu letísk  a zisťujem,  že sme krajina s najväčším počtom letísk asi v celej Európe. Zároveň sa stretávame s názorom a aj na vlastnej koži sa o tom neustále presviedčam,  že dnešnej dobe máme malo mladých a aktívnych ľudí na letiskách, čo  vidím ako zásadný  problém pre  ďalší rozvoj a napredovanie letectva. Taktiež sa stretávame s klesajúcim  záujmom  o lietanie, letecké športy a leteckú históriu. 

 Nalietali ste tisícky kilometrov, navštívili viac ako deväť desiatok letísk, kde ste mali ten pocit, že tu je to krásne, tu je to takmer dokonalé, tu je to ideálne?
Momentálne ma to zaujalo u Vás, na strednom Slovensku, na Podpoľaní, ale samozrejme máme veľké množstvo krásnych a zaujímavých letísk.  Z tých slovenských  letisko Jasná na úpätí Nízkych Tatier,  z tých českých  Frenštát pod Radhoštem,  Frymburk na Lipenskej priehrade,  Jeseníky sú krásne letisko v horách, kde keď  priletíte v horúci letný  deň, tak je tam  prijemne,  chladno, čerstvý vzduch a  zelená tráva. 

Nepreženiem, keď budem o Vás hovoriť ako o svetoletcoch. Na krídlach ste navštívili takmer všetky kontinenty. Som nesmierne rád a potešený, že na svojich cestách ste sa dnes zastavili aj u nás,  na letisku v Očovej. Prečo okrem iných slovenských letísk aj Očová?
Pohodová a priateľská  atmosféra, prijemní ľudia a priatelia, samozrejme krásne prostredie, príroda,  letisko a samotná obec Očová  s bohatou históriou, kolíska a rodisko významných a známych osobností spoločenského života,  ale aj letisko, ktoré vychovalo veľké množstvo  osobností letectva. To boli tie hlavné a najvýznamnejšie dôvody,  ktoré nás do Očovej prilákali  pri putovaní po sto českých  a slovenských letiskách.

Čo Vás zaujalo na Slovensku z pohľadu leteckých cestovateľov najviac?
Sme príliš krátko na Slovensku, dnes iba  druhy deň a  to je veľmi málo času na to,  aby sme porovnávali a hodnotili,  čo nás zaujalo najviac. Je tu iné lietanie, ako to, na ktoré sme zvyknutí u nás. Sú tu hory, lesy, vrchy, údolia takmer všade  a to robí  lietanie na Slovensku  lákavým a zaujímavým. Príroda, scenérie, panoráma,  ktoré vidíte napríklad v Alpách alebo iných  veľhorách vo svete a tie slovenské  sú veľmi podobné. Samozrejme prijemné prijatie, privítanie, skvelí ľudia a ochota. Všade k nám boli ústretoví, priateľskí a ochotní,  všade nám pomohli až  nad naše očakávania.

Odporúčania pre ostatných  lietadlom cestovania chtivých?
Prednedávnom som sa  vrátil z Afriky, z Tunisu. Krajina veľmi zložitá a náročná na lietanie. Prakticky na žiadnom letisku nie je možné kúpiť letecké palivo Avgas. Musel som si ho tri týždne dopredu objednať od vojakov, ktorí mi ho na civilno-vojenskom letisku Sfax natankovali. Na žiadnom inom letisku žiaľ, nebola k dispozícií ani táto možnosť. Taktiež je tam veľmi  veľká byrokracia, potrebné veľké množstvo povolení na let a pristátie a  všetko finančne veľmi náročné. Čo však môžem, mám veľmi rád, páči sa mi  a určite to aj odporúčam ostatným, je Chorvátsko, pobrežie Chorvátska, Jadran, Jadranské more, ostrovy.  Určite jedno z najkrajších a najzaujímavejších miest, aké som kedy navštívil.

Aké sú vaše cestovateľské plány  na krídlach v najbližšom období?
Sibír,  sen,  ktorý snívam a dúfam, že sa mi ho raz podarí naplniť. Verím v to,  ale je to zložité a náročné na prípravu, organizáciu a aj financie. Tak isto Stredný východ Jordánsko,  Libanon, Izrael. Tie ostatné  krajiny Stredného východu sú z dôvodu vojnových konfliktov  neprijateľné, životu nebezpečné a ich návšteva lietadlom je takmer nemožná. 

Ďakujem za návštevu a rozhovor a prajem veľa šťastných kilometrov a hodín vo vzduchu

Text a foto: Juraj Uhliar, Jiři Pruša  © 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *