Rozpačitý vývoj na bratislavskom letisku

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave je najväčším a najvýznamnejším medzinárodným letiskom na Slovensku. Leteckí dopravcovia spájajú letisko s najväčším počtom destinácií spomedzi troch najvýznamnejších slovenských medzinárodných letísk (Letisko M. R. Štefánika v Bratislave, Letisko Poprad – Tatry, Letisko Košice). Napriek tomu prechádza letisko od nástupu pandémie ochorenia COVID-19 rozpačitým vývojom.

Koncom marca sa menia u leteckých dopravcov letové poriadky. Zimný letový poriadok strieda letový poriadok letný. Čo pre nás pripravujú letecké spoločnosti na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave?

S ustupujúcou pandémiou pomaly začal narastať aj optimizmus na bratislavskom letisku. Očakávalo sa obnovenie dočasne prerušených pravidelných leteckých liniek, či príchod nového dopravcu. Sľubné boli aj vyhliadky letnej dovolenkovej sezóny 2022. Zásadný škrt v plánoch leteckých dopravcov však spôsobil vojenský konflikt na Ukrajine. Letisko tak okamžite prišlo o najpopulárnejšie linky do Kyjeva či Ľvova. Z Bratislavy lietali na Ukrajinu obaja najväčší nízkonákladoví dopravcovia, Ryanair (Kyjev – Boryspiľ, Ľvov)  a Wizz air (Kyjev – Žuljany, Ľvov, Odesa).

Ako reagoval RYANAIR?
Letecká spoločnosť Ryanair zrušila linky do Kyjeva a Ľvova na zvyšok zimného letového poriadku aj na obdobie letného letového poriadku.

Ako reagoval WIZZ AIR?
Letecká spoločnosť Wizz air má momentálne v predaji letenky do Kyjeva na termíny od 1. apríla 2022, do Ľvova od 5. júla 2022 a Odesy od 21. júna 2022. Vzhľadom na vývoj situácie na Ukrajine je však pravdepodobné, že Wizz air predaj leteniek skôr či neskôr úplne zastaví.

Príchod nového dopravcu SkyUp Airlines do Bratislavy je v aktuálnej situácií nereálny…
Vojna na Ukrajine zmarila aj príchod nového nízkonákladového leteckého dopravcu, SkyUp Airlines. Dopravca chcel ešte na začiatku pandémie spojiť Bratislavu s kyjevským letiskom Boryspiľ. Plány však prehodnotil a predaj leteniek zrušil. Od apríla 2022 plánovala spoločnosť otvoriť linku z Charkova do Bratislavy. To je však momentálne nepravdepodobné. Aj keď dopravca má letenky stále v predaji.

Uzatvorenie vzdušného priestoru štátov EÚ pre všetky lietadlá registrované v Ruskej federácii alebo patriace spoločnostiam z Ruskej federácie zmarilo plány na obnovenie linky do Moskvy (letisko Vnukovo), ktorú mala opäť prevádzkovať spoločnosť Pobeda. Wizz air úplne stiahol z predaja letenky na nikdy nerozlietanú linku do Petrohradu.

S nástupom pandémie prišlo letisko o priame pravidelné letecké spojenie s Dubajom, ktoré prevádzkovala letecká spoločnosť Flydubai. Čiastočnou kompenzáciou je aspoň spojenie s Dubajom raz týždenne (nedeľa), ktoré poskytuje český dopravca Smartwings (momentálne do 8. mája 2022).

Ryanair ponúkne od konca marca 2022 aj štyri nové pravidelné letecké linky s odletom z Bratislavy:

 • Sofia od 29. marca 2022 trikrát týždenne (utorok, štvrtok, sobota)
 • Záhreb od 27. marca 2022 dvakrát týždenne (streda, nedeľa)
 • Alghero od 27. marca 2022 trikrát týždenne (utorok, štvrtok, nedeľa)
 • Trapani od 27. marca 2022 dvakrát týždenne (štvrtok, nedeľa)

Po zimnej prestávke obnoví Ryanair aj tieto letné sezónne linky:

 • Burgas od 3. júna dvakrát týždenne (pondelok, piatok)
 • Edinburgh od 27. marca 2022 dvakrát týždenne (streda, nedeľa)
 • Paphos od 29. marca 2022 dvakrát týždenne (utorok, sobota)
 • Korfu od 2. júna 2022 dvakrát týždenne (štvrtok, nedeľa)
 • Malorka od 29. marca 2022 dvakrát týždenne (utorok, sobota)
 • Dalaman od 29. marca 2022 dvakrát týždenne (utorok, sobota)

Dobrým zvykom Ryanairu je, že tam kde niečo pridá, aj inde uberie. Dopravca preto od konca marca 2022 ruší dlhoročné obľúbené linky do Ríma – letisko Ciampino, Bolone a Birminghamu. Či budú linky obnovené s nástupom platnosti zimného letového poriadku 2022 / 2023 alebo ide o trvalé zrušenie, zatiaľ nevieme. Do egyptskej Hurghady môžete letieť raz týždenne (piatok) pravidelnou linkou leteckej spoločnosti Air Cairo.

Letné dovolenkové destinácie s odletom z Bratislavy nám ponúkne aj český dopravca Smartwings, ktorý ponúkne na predaj aj samostatné letenky do týchto populárnych destinácií:

 • Burgas od 19. júna do 6. októbra 2022 trikrát týždenne (utorok, piatok, nedeľa)
 • Katánia od 13. mája do 19. septembra 2022 raz týždenne (pondelok)
 • Larnaka od 5. júna do 3. októbra 2022 trikrát týždenne (pondelok, štvrtok, nedeľa)
 • Heraklion od 8. júna do 28. septembra 2022 dvakrát týždenne (streda, sobota)
 • Korfu od 13. júna do 19. septembra 2022 raz týždenne (pondelok)
 • Rodos od 7. júna do 4. októbra 200 dvakrát týždenne (utorok, piatok)
 • Zakyntos od 9. júna do 26. septembra trikrát týždenne (pondelok, štvrtok, nedeľa)
 • Malorka od 8. júna do 24. septembra 2022 dvakrát týždenne (streda, sobota)
 • Antalya od 4. júna do 27. septembra 2022 šesťkrát týždenne (utorok, streda, štvrtok, piatok, sobota, nedeľa)

Veríme, že situácia v civilnom dopravnom letectve sa počas leta stabilizuje a dopravcovia si pre cestujúcich pripravia viacero noviniek s odletom z Letiska M. R. Štefánika v Bratislave na obdobie platnosti zimného letového poriadku 2022 / 2023.

Text: Ivan Hajník 
Foto: Niki Kapsamunov 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *