Plánovanie letov s dronmi cez novú aplikáciu

Drony, diaľkovo riadené bezpilotné a mnoho krát pre leteckú dopravu nebezpečne lietajúce zariadenia sa stávajú čoraz viac súčasťou nášho života. Napriek čoraz väčšiemu pohybu týchto zariadení nad našimi hlavami ovládanými laickou verejnosťou, vstúpili v tejto oblasti do platnosti legislatívne podmienky, stanovené a kontrolované Dopravným úradom. Podľa v súčasnosti platných európskych legislatív je pre legálne využívanie dronov pri podnikaní nutné spĺňať určité podmienky, a to získanie licencie pilota dronov, ktorej získanie je dostupné prostredníctvom teoretických skúšok na DÚ.  

Ak už ale túto licenciu máte, práve pre Vás vznikla nová aplikácia pod názvom „MamDron“.

Slovenská spoločnosť R-SYS, ktorá sa dlhodobo špecializuje na vývoj a implementáciu riadiacich systémov pre oblasť letectva, navrhla a spustila informačný systém MamDron (MamDron IS). Tento projekt vznikol v spolupráci s občianskym združením Mám Dron a jeho cieľom je poskytnúť pilotom dronov na Slovensku relevantné informácie pre plánovanie letov.

O akú aplikáciu sa jedná a čo mi tento nový systém dokáže priniesť? 

Ide o aplikáciu primárne určenú pre používateľov dronov, ktorí si v nej môžu jednoducho plánovať lety, nakoľko lietanie dronov je regulované viacerými pravidlami, ktoré určujú zakázané alebo obmedzené oblasti ich použitia. Vďaka aplikácií za pár sekúnd zistíte, či oblasť, v ktorej chcete lietať, nekoliduje s niektorými z bezletových zón, ktoré definuje slovenská a európska legislatíva (CTR/ATZ letiská, vojenské objekty a priestory s aktívnou činnosťou vzdušných síl, chránené územia so stupňom ochrany 3-5 a iné).

Aplikácia „MamDron“ taktiež umožňuje dynamické vytváranie dočasných bezletových zón pre drony, obvykle z dôvodu obmedzenia neregulovaného lietania počas hromadných podujatí, významných udalostí a stretnutí, vojenských cvičení či iných akcií, ktoré si vyžadujú uzatvorenie konkrétneho priestoru v danom čase. Aplikácia taktiež prináša vytváranie aj iných priestorov/zón s možným obmedzením letov dronov, ktoré na základe svojich potrieb definovali spolupracujúce samosprávy. Ide o oblasti v okolí škôlok, škôl, nemocníc či ihrísk – ide teda o miesta možného zvýšeného rizika používania bezpilotných prostriedkov.

Spoločnosť R-SYS verí, že sa postupne budú pridávať aj ďalšie mestá a obce, čím sa vytvorí komplexnejšia mapa informačných priestorov s možným obmedzením prevádzky dronov a zvýši sa bezpečnosť letovej prevádzky v dolnom vzdušnom priestore. Aplikácia taktiež upozorní pilota dronu na možný konflikt v prípade, že jeho letovú zónu využíva aj iný pilot dronu, resp. poskytne mu údaje o aktuálnom počasí v konkrétnych zónach letu.

Stiahnuť túto aplikáciu si môžete cez Google Play alebo App Store prípadne klikni tu.

redakcia letectvosr.sk 
Foto, zdroj: TS / R-SYS s.r.o.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *