Nová éra v Slovenskom vojenskom letectve: Odovzdanie dvoch stíhacích lietadiel F-16 Block 70/72

Delegácia vedúcich predstaviteľov slovenského ministerstva obrany a Ozbrojených síl SR, vedená ministrom obrany Robertom Kaliňákom, sa zúčastnila na slávnostnom “rollout” ceremoniále, kde sa uskutočnilo odovzdávanie prvých dvoch kusov stíhacích lietadiel F-16 Block 70. Táto udalosť sa konala priamo v továrni spoločnosti Lockheed Martin v Greenville v Južnej Karolíne. 

Na základe vyhlásenia Ministerstva obrany Slovenskej republiky by mali stíhacie lietadlá F-16 v konfiguráciách “C” a “D” – teda jednomiestna a dvojmiestna verzia – byť dodané na Slovensko v priebehu druhého kvartálu tohto roka. Avšak pred ich príletom na slovenskú pôdu budú v Spojených štátoch využívané na školenie slovenských technikov, ktorí získajú typové certifikáty na údržbu tohto typu lietadiel. Dodávka stíhacích lietadiel F-16 posúva Slovensko na pozíciu prvej európskej krajiny disponujúcej touto najnovšou verziou.

Stíhacie lietadlá F-16 Block 70/72 predstavujú vylepšenú verziu svojich predchodcov s množstvom inovácií. Medzi tieto novinky patria pokročilé avionické systémy, najmodernejšie komunikačné technológie, vylepšený radar, integrované senzory a výkonný pohon.

Otázka, ktorá zostáva otvorená, je, či sú resp. budú slovenské vojenské letiská pripravené v tomto roku na prijatie stíhacích lietadiel F-16 zo série Block 70/72. Uvidíme časom…

Text: Boris Čierny
Zdroj: TS / MO SR
Foto: TS / Ivan Kelement, Lockheed Martin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *