Medzinárodná súťaž v bezmotorovom lietaní FatraGlide23 už má svojich víťazov

Prelom apríla a mája je známy pre nadšencov bezmotorového lietania najmä tým, že do údolia medzi Malou a Veľkou Fatrou, na letisko Martin-Tomčany prichádza po roku už tradične tretia tohtoročná jarná bezmotorová súťaž na Slovensku s názvom FatraGlide 2023. Našu fotodokumentáciu a report z predošlých dvoch súťaží Pribina Cup v Nitre, či FCC Gliding v Prievidzi ste už na našich stránkach mohli vidieť. Tento krát však zamierime do krásneho, príjemného a tichého prostredia jedného z najobľúbenejších slovenských letísk na strednom Slovensku, ležiacom v Turčianskej kotline. 

Súťaž FatraGlide 2023 sa konala v termíne od 29.04. do 06.05.2023. V počte súťažiacich určite nejde o najväčšiu súťaž v lietaní bez motorov, avšak martinčania ako ich poznáme majú úplne iné ciele a očakávania. Hlavnou podmienkou je, aby sa tu účastníci cítili ako doma, prišli medzi domácich členov a každoročne si užili ten najdokonalejší pocit z lietania v kopcoch, čo oceňujú ako aj domáci piloti zo Slovenska, tak aj zahraničia. 

Hoci počasie v jarnom striedavom intervale býva rôznorodé, účastníci si mohli vyskúšať mnohé vzdialenostné otočné body, medzi najzaujímavejšie sa zaradili tie, ktoré sa tiahli po kopcoch Malej a Veľkej Fatry, cez naše najvyššie pohorie Tatier až do Námestova či poľskej dediny Vyšnej Zubrice (Zubrzyca Górna). Bohužiaľ však z plánovaných ôsmich dní súťaže boli letové len štyri. Organizátori hostili 34 pilotov, ktorí tu lietali v dvoch triedach a to v Kombi a Klubovej.  Výsledky i ďalšie detailné informácie o priebehu tejto obľúbenej súťaže si môžete pozrieť na stránke fatraglide.sk a soaringsport.com. (Pre výsledky klikni sem)

  • Tu sa pozeráte v súčasnosti na absolútnu novinku medzi vetroňmi 18 metrovej triedy od výrobcu Jonkers Saiplanes, ktorá zavítala aj na Slovensko konkrétne do Popradu, kde táto mašinka bude lietať v súkromnom vlastníctve výborného pilota a v neposlednom rade reprezentanta SR, Viliama Kubovčíka. (Ktorý to okamžite ukázal v Martine a ulietal prvé miesto na FatraGlide23). Táto plne elektrická JS3-RES dokáže vzlietnuť bez pomoci vlečného lietadla, nesie registráciu D-KJSE a jej výrobné číslo je 0146. 

Text: Boris Čierny, Martin Magurský
Foto: Boris Čierny, Juraj Uhliar

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *