„Bombový“ Flight Challenge Cup Gliding 2023 v Prievidzi

Európska plachtárska špička len prednedávnom po ukončení súťaže Pribina Cup opustila Nitru, aby následne zavítala do Prievidze na letisko miestneho aeroklubu. Tu totiž v priamej nadväznosti pokračuje ďalší významný medzinárodný letecký závod v termickom lietaní na bezmotorových lietadlách. Počas dvanástich súťažných dní z viac ako deväť desiatok  pilotov  spoznáme víťazov v troch súťažných kategóriách. Obsadenie štartového poľa  Club class, 15m a Open class poprednými menami európskej plachtáriny sľubuje boj o každý jeden bod v hodnotení a to až do posledného dňa. 

Dôležitým aspektom každého jedného ročníka, ktorý výrazne ovplyvňuje program celého preteku je počasie a jeho jarný charakter. A nebolo tomu inak ani v aktuálnom ročníku dvetisícdvadsaťtri. Postupujúce tlakové polia cez naše územie menili charakter počasia takmer pravidelne. Nakoniec z dvanástich súťažných dní sa podarilo odlietať sedem.

Prekvapením bol hneď prvý súťažný deň, nedeľa, kedy predpovede najskôr dávali malé šance, že sa poletí. Deň sa nakoniec podarilo zorganizovať  ako letový pre všetky kategórie. Stavitelia tratí naplánovali dva až tri otočné body s predpokladaným časom letu dve až dve a štvrť hodiny.

Pondelkové ráno sedemnásteho apríla bolo prekvapivým pre všetkých, pilotov, organizátorov, pomocníkov a dokonca aj personál reštaurácie. Neznámy páchateľ oznámil pred deviatou hodinou nastraženú bombu na štyroch slovenských letiskách, Bratislava, Košice, Poprad a Prievidza. A tak na pokyn polície museli všetci opustiť areál letiska a prenechať priestory špecialistom a hľadačom výbušnín. Všetko nakoniec dobre dopadlo a plachtárska súťaž FCC Gliding mohla o pár hodín bezpečne pokračovať ďalej.

Nasledujúci deň organizátori v modeloch na predpoveď počasia objavili aj napriek nepriaznivým prognózam  krátky interval, ktorý by mal umožniť letieť a  dospeli k  rozhodnutiu vyhlásiť disciplínu iba pre jednu a to 15 metrovú kategóriu. Po niekoľkých odkladoch vzletov bola aj tá v popoludňajších hodinách pre nevyhovujúce poveternostné podmienky nakoniec zrušená. 

Po trojdňovej pauze vítalo  vo štvrtok pilotov letisko zaliate jarným slnkom a prekryté modrou oblohou. Výhľad na ďalšie dni a víkend bol veľmi podobný. Organizátori a stavitelia tratí využili možnosť otvoreného vzdušného priestoru a nakreslili trate cez viac otočných bodov aj na územie susedných štátov Poľska a Českej republiky. A tak sa nám počas štyroch dní na VPD 22 LZPE hneď niekoľkokrát   naskytol krásny pohľad na takmer stovku bielych výkonných vetroňov s malebnou siluetou Bojnického zámku a pestro rozkvitajúcou prírodou v pozadí. Jednoducho ten pohľad bol balzam na dušu každého jedného milovníka lietania a lákadlom, pre ktoré sa oplatí na letisko do Prievidze zavítať.

V predposledný a posledný deň súťaže, čo bola streda a štvrtok, piloti vyfasovali TASKy naplánované v rámci vzdušného priestoru Slovenska. Flotila vlekacích lietadiel a skúsení vlekári v kokpitoch  siedmich kusoch WT9 Dynamic a dvoch Zlínov  Z-137 Agro Turbo dostali aj po tieto dni štartové pole do vzduchu za čas okolo jednej hodiny. A čo je najdôležitejšie, všetci sa podvečer 27.4. šťastne vrátili na letisko vzletu a tak ten tohtoročný plachtársky závod FCC Gliding môžeme považovať za úspešne ukončený.  Výsledky a najlepšie desiatky pilotov každej kategórie vám prinášame v priloženej galérii. 

Text a foto: Juraj Uhliar

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *