Magazín AeroView 08/2023

F-16 Block 70 Slovak Air Force dočasne umiestnené na Morris ANGB,  Tuscon                                                                               

Veliteľstvo vzdušných síl Spojených štátov vybralo základňu leteckej národnej gardy  Morris /ANGB/, Tucson  AZ v štáte Arizona v USA ako miesto dočasnej dislokácie až deviatich novovyrobených viacúčelových taktických stíhacích lietadiel   F-16 Block 70 Fighting Falcon pre Vzdušné sily Ozbrojených síl  Slovenskej republiky. Dodávka prvých štyroch kusov sa odhaduje na jar roku 2024. Na základni budú lietadlá slúžiť spolu s 162. Stíhacím krídlom  až do roku 2026, kedy sa počíta s  ich dodaním na Slovensko. Budú primárne využívané na výcvik a prípravu nových pilotov. S navýšením stavu stíhacích lietadiel na základni  Tucson je však potrebné  doplnenie počtu obslužného personálu zo strany USA o približne tridsať členov.
Zdroj: scramble.nl

Od prvého vzletu L-39 uplynulo 55 rokov                                                                                                                                      

Dňa 4. novembra bolo tomu presne  55 rokov, čo sa do vzduchu vzniesol prvýkrát  prototyp prúdového cvičného lietadla  označovaného  X-02, neskôr známeho ako Albatros L-39. Za jeho riadením sedel skúsený Rudolf Duchoň. L-39 sa neskôr stal najrozšírenejším a najvyrábanejším prúdovým  lietadlom.  Až dodnes výraznou mierou prispieva k výcviku tisícok vojenských, ale aj civilných  pilotov na celom svete. Okrem iného Albatros  je aj  jedným z najrozšírenejších  lietadiel pre skupinové predvádzacie formácie. Legendárne Biele Albatrosy zo Slovenska, Breitling Jet Team z Francúzska, Russ Vjazma z Ruska, Patriots Jet Team z USA, Baltic Bees z Lotyšska  a mnoho iných, viac či menej známych skupín  s ním lietajú dodnes.
Zdroj: aero.cz

Airbus Helicopter  pre španielske námorníctvo   

Nad  základňou Albacete  na juhovýchode Pyrenejského polostrova sa vzniesol do vzduchu v rámci skúšobných letov jeden z prvých dvoch vrtuľníkov Airbus Helicopter H-135P3H „Nival“,  skonštruovaný na základe požiadavky španielskeho námorníctva Arma Aeréa de la Armada.  Vrtuľník je len  dočasne registrovaný a v budúcnosti bude niesť trupové číslo  01-1201.  Druhý kus rovnakého typu bude vyrobený v priebehu novembra a dočasne poslúži na  zaškolenie personálu. Po ukončení výcviku  budú oba  nové H-135P3H „Nival“ odovzdané do prevádzky na námornej základni   Escuadrilla (Eslla) 012 v Rote. Námorníctvo má spolu objednaných sedem kusov týchto vrtuľníkov s plánovaným dodaním v priebehu rokov 2023 až 2025.
Zdroj: scramble.nl, Airbus Helicopter

Holandské F-16 pristáli v Rumunsku                                                                                             

Prvá pätica holandských stíhacích lietadiel  F-16 Fighting Falcon  Royal Netherland Air Force (RNAF)  dorazila  siedmeho novembra do prihraničnej oblasti, asi 120 km od hraníc s Ukrajinou  na základňu Baza 86 Aeriană „Locotenent Aviator Gheorghe Mociorniță” din  Fetești  v Rumunsku. Tieto lietadlá poskytlo pre potreby výcviku nových pilotov v novovznikajúcom Európskom  školiacom stredisku pilotov  F-16  pre Ukrajinu, ale aj samotné Rumunsko.  Pochádzajú zo stavu vyradených lietadiel, stále však patria holandskému kráľovstvu a v rámci výcvikov budú využívané výhradne k letom nad územím členských štátov NATO.
Zdroj: airdatanews.com

Prvé SMURD H-70 Black Hawk sú už v Rumunsku  

Približne v polovici novembra tohto roku boli do Rumunska dodané prvé štyri vrtuľníky SMURD  S-70 Black Hawk vyrobené v spoločnosti PZL Mielec. Označenie SMURD vychádza zo skráteného názvu budúceho prevádzkovateľa  „Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare“,  čo je vlastne Mobilná pohotovostná služba pre resuscitáciu a vyslobodzovanie, ktorá má svoje základne rozmiestnené po celej krajine. V šiestich mestách Târgu Mureș, Bukurešť,  Iași, Arad, Craiova a Constanța  bol na základniach zavedený aj HEMS, čo je vrtuľníkový pohotovostný záchranný systém. Rumunsko pôvodne objednalo dvanásť kusov tohto vrtuľníka, objednávku neskôr zredukovalo na sedem kusov. Z toho po tri vrtuľníky sú dodávané vo verziách pre pozemné alebo pre námorne operácie a jeden pre špeciálne jednotky silových zložiek a polície. Do konca tohto roka sa počíta s dodaním aj zostávajúcich troch kusov.
Zdroj: scramble.nl, Csongor Orban

Dubai Air Show 2023            

Od 13 do 17. novembra 2023 prebehla v Dubaji jedna z najväčších leteckých výstav tohto roka organizovaných na ázijskom kontinente. Viac ako 1400 vystavovateľov z 95 krajín sveta, 180 lietadiel v statických, ale aj dynamických ukážkach, deväť workshopov, tri stovky prednášajúcich, ako i národné predvádzacie tímy  Frecce Tricolori, Al Fursan, Indian Air Force  Helicopter Team Sarang , Russkie Vityazi, a vystúpenia F-35, Airbus A350  a mnoho mnoho iného. Nad výstavou prebrali záštitu jeho výsosť šejk Mohammed  bin Rashida Al Maktouma, viceprezident  a predseda vlády, vládca Dubaja a minister obrany Spojených Arabských Emirátov.
Zdroj: dubaiairshow.aero

Rumunsko navyšuje počty F-16 vo svojej výzbroji    

Romanian Air Force (RoAF) taktiež rozhodlo o navýšení stavu svojich viacúčelových jednomotorových  stíhacích lietadiel F-16 americkej výroby. K štrnástim kusom, ktoré pred približne desiatimi rokmi získali od Portugalska má pribudnúť v ďalších mesiacoch na základe dohody podpísanej v roku 2022 s Nórskom  do rumunskej výzbroje  ďalších 32 kusov F-16 vo verzii A a B.  Rumunsko už však schválilo v neskorších rokoch nákup 32 kusov nových, nadzvukových,  viacúčelových, stíhacích  lietadiel piatej generácie F-35A. Čaká sa  však stále  na schválenie nákupu  zo strany  Spojených štátov amerických.                                                                                                             
Zdroj: airdatanews.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *