Letka MVSR je poslednou v Európe, ktorá udržuje v prevádzke dve lietadlá Fokker 100

Dopravné lietadlo strednej veľkosti navrhnuté holandskou firmou Fokker pomaly ale isto mizne z oblohy a vidieť ho lietať sa stane veľkou vzácnosťou. Koncom novembra totiž bolo vyradené z prevádzky rumunského dopravcu Carpatair posledné komerčné lietadlo Fokker 100 v Európe.

Na svojich oficiálnych stránkach spoločnosť uvádza, že sa s lietadlom rozlúčili prostredníctvom ceremoniálu, kedy sa zamestnanci a vedenie Carpatair mohli posledný krát odfotiť a zaspomínať si na toto 32-ročné lietadlo. Charterová letecká spoločnosť s kompletnými službami, ktorá ponúka ad-hoc chartery, ACMI či lízingové riešenia taktiež uviedla, že im lietadlo Fokker 100 bude chýbať, avšak nastal čas doplniť ich flotilu a zdieľať nebo s novšími typmi lietadiel.

Letecký útvar Ministerstva vnútra Slovenskej republiky sa tak stáva reálne posledným prevádzkovateľom Fokkrov 100, ktoré nám slúžia už takmer osem rokov. Tento typ na Slovensku nahradil už zastaralé regionálne lietadlá sovietskej výroby Jak-40. Prvé lietadlo (OM-BYC) je v leteckom útvare oficiálne v službe od 26. septembra 2016. Druhý Fokker 100 (OM-BYB) vstúpil do služby 29. januára 2017. Dodnes lietajú v upravených konfiguráciách hlavne pre potreby vládnych činiteľov a politikov. Je len otázkou času, kedy príde k obnove flotily a k vyradeniu týchto lietadiel aj u nás. 

Zdroj: carpatair.com, wikipedia
Foto: Juraj Uhliar, carpatair.com
Text: Boris Čierny

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *