Do Chorvátska k Jadranu jednoduchšie a rýchlejšie

Po odporúčaní Európskej komisie vo štvrtok  8.12.2022 ministri členských krajín EÚ schválili vstup Chorvátska do Schengenského priestoru. Tým sa ostatným členským krajinám od prvého januára výrazne uľahčí prístup na Jadran pozemnou cestou.  Letiská a procesy na nich budú na uvoľnenie pripravené od 26. marca budúceho roku. 

O tom, čo vstup Chorvátska do Schengenského  priestoru  prinesie  pre lety  kategórie malých športových lietadiel  do tejto krajiny,  nám priblížil pilot Bronislav Kubiczek z našej partnerskej leteckej školy Sky Story ATO:

 „Tento dlho očakávaný krok zo strany Európskej únie  nám hlavne zjednoduší plánovanie, ale aj samotný let do tejto obľúbenej destinácie. Chorvátsko sa tak stáva ďalšou krajinou, ktorú môžeme letecky navštíviť rovnako ako Maďarsko, Poľsko, Českú republiku, Rakúsko,  Nemecko  a iné. Zjednodušenie spočíva v tom,  že samotný odlet môžeme plánovať priamo z nášho domovského letiska na ktorékoľvek schválené letisko na území Chorvátska bez toho, aby sme museli smerovať  náš let cez medzinárodné letiská alebo cez letiská, ktoré vedia zabezpečiť colné a pasové služby a to na strane odletu zo Schengenského priestoru aj na strane príletu do krajiny, ktorá nie je jeho členom. V nemalej miere je to pre nás aj výhoda z pohľadu bezpečnosti. V prípade zhoršeného počasia alebo iných komplikácii, čím nemám na mysli núdzové situácie,  nestresujeme sa a po dohovore s pracovníkom RLP môžeme zmeniť cieľové letisko za najbližšie aero-klubové letisko a nebyť viazaný len na letiská, ktoré poskytujú uvedené služby. Môžeme tak urobiť bez toho, aby sme sa vyhli postihom od dotknutých orgánov tejto krajiny. Po pristátí si v pohode a bezpečí počkáme  na lepšie podmienky alebo si v kľude preplánujeme trať tak, ako nám to v daných podmienkach vyhovuje. Osobne sa teším sa najbližšiu letnú sezónu, kde si budeme môcť túto vymoženosť dovoliť realizovať aj v praxi a prajem  všetkým leteckým kolegom krásne polietanie v tejto nádhernej krajine“.

 Text a foto: Bronislav Kubiczek, Juraj Uhliar, Čierny Boris 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *