Výcvik špecializovaných zložiek na Liptovskej Mare za pomoci letky MV SR

Na vodnej nádrži Liptovská Mara sa uskutočnilo celoslovenské sústredenie inštruktorov špeciálnych jednotiek a špecializovaných vojenských, policajných a hasičských útvarov, zamerané na zlaňovanie a záchranu z vodnej plochy. Cvičenie sa uskutočnilo za pomoci vrtuľníkov leteckého útvaru MV SR reg. OM-BYD – Bell 429 a reg. OM-BYH Mi-171.

V rámci cvičenia bolo vykonaných niekoľko techník rýchleho výsadku z helikoptéry za pomoci výstroje pre práce vo výškach so zlaňovacím zariadením na tenkom lane, ďalej bol výsadok vykonaný pomocou hrubého lana tzv. fast-rope, čo znamená najrýchlejší výsadok z helikoptéry bez istenia klasickým zošplhaním sa po lane. Následne sa vykonávalo cvičenie na rýchly presun jednotiek pomocou lana, na ktoré sa každý člen pripne s postrojom a počas letu jednotka visí pod helikoptérou a má pod dohľadom celé okolie. Tohto cvičenia sa okrem špeciálnych jednotiek zúčastnili aj potápači poriečneho oddelenia MV, ktorí si vymenili skúsenosti s kolegami a po celú dobu výcviku nad vodnou plochou zabezpečili na člnoch nalodenie a vylodenie osôb po zoskokoch do Liptovskej Mary. Podobné cvičenia sa vykonávajú každoročne s cieľom zlepšenia koordinácie súčinnosti jednotlivých špecializovaných útvarov.

Liptovská Mara je najväčšou vodnou nádržou na Slovensku s celkovým objemom 360,5 mil. m3 a práve vďaka tomu je ideálnou na cvičenia tohto druhu. Táto veľká vodná plocha však slúži najmä na rekreáciu, ponúka široké možnosti rybolovu, vodných športov či vyhliadkových plavieb loďou.  Hlavným účelom vodného diela Liptovská Mara je však výroba elektrickej energie, keďže vo vodnej elektrárni pod hrádzou sa nachádzajú 4 turbíny s výkonom 198 MW.

Foto: Boris Čierny 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *