Spomienka – pilot Hannes Arch

*22. 9. 1967
+8. 9. 2016

Dnes,  ôsmeho septembra uplynuli štyri roky, čo fanúšikov lietadiel, lietania a leteckého športu  náhle zasiahla smutná správa o smrti významnej osobnosti leteckej akrobacie,  pilota populárneho závodu okolo pylónov Red Bull Air Race, akrobata slávnej a v Európe populárnej letky z rakúskeho Salzburgu Flying Bulls. Pri výkone svojho povolania  vtedy vo večerných hodinách v  okolí ľadovca Grossglockner v rakúskych Alpách zahynul Hannes Arch.

 Práca bola jeho koníčkom, jeho záľubou a potešením zároveň.  Okrem leteckého športu a populárnych závodov Red Bull Air Race, vystúpeniam na leteckých show, reklame a propagácií lietania a extrémnych zážitkových športov sa Hannes venoval profesionálne pilotovaniu vrtuľníkov. Vlastnil vrtuľníkovú spoločnosť zaoberajúcu sa prepravou tovaru v nedostupnom  horskom teréne, v ktorej sám lietal ako pilot.

 Svoju profesionálnu športovú kariéru začal ako horolezec.  Vysoko pozitívny vzťah k horám ho priviedol k skialpinizmu, neskôr k paraglidingu.  Na profesionálnu akrobatickú dráhu nastúpil v roku dvetisícsedem,  keď ako nováčik  po výberovom kempe v Arizone z viacerých adeptov vstúpil do prestížneho kolotoča Red Bull Air Race.   Na najvyšší stupienok prvýkrát vystúpil v Budapešti v roku dvetisícosem a ako jediný a najmladší v celej doterajšej histórii pretekov už v druhom roku svojho lietania medzi pylónmi sa stal aj majstrom sveta v Red Bull Air Race.  V ostatných rokoch  v  populárnych závodoch RBAR  mu víťazstvo uniklo len takmer o vlások, keď v roku dvetisícštrnásť  na svetovom finále  v rakúskom Spielbergu  prišiel o celkové víťazstvo nečakane v poslednej chvíli a na záverečnej bránke.

 V ostatnom závodnom roku lietania medzi pylónmi spolu s celým teamom  Hannes Arch Racing  22 si udržiaval stále šancu na celkové majstrovské víťazstvo.  Dvakrát bol druhý, doma na Red Bull Ringu v Spielbergu a v Budapešti,  raz tretí  a to v auguste 2016 v britskom  Ascote, no a raz štvrtý na úvod sezóny v Abu Dhabí.

 Svoje letecké akrobatické umenie prezentoval ako freestyle pilot na akrobatických majstrovstvách,  leteckých show a prezentáciach doma v rodnom Rakúsku, ale aj v celej Európe. Nezabudnuteľná bola jeho jedinečná nočná LED akrobatická exhibícia počas Scallaria Air Challenge  na jazere Wolfgangsee.   Naposledy sme mali možnosť vidieť jeho vystúpenie  v polovici augusta pri x-bionic Challenge na Slovensku v Šamoríne a týždeň pred nehodou v Ascote vo Veľkej Británii.

 Ôsmy september dvetisícšestnásť bol  nešťastným dňom v jeho profesionálnej kariére leteckého a hlavne vrtuľníkového pilota. Pri návrate z transportu nákladu na horskú chatu Elberfelderhütte v rakúskych Alpách vo výške 2300 metrov sa po vzlete so svojím Robinsonom R66 registrácie OE-XHA  vo večerných hodinách  z neznámych príčin zrútil do skalného útesu. Po príchode záchranárov na miesto nehody  v ranných hodinách už  žiaľ dokázali  konštatovať iba  jeho smrť následkom zranení spôsobených pádom  a jeho spolucestujúci bol ťažko zranený.

     Letecký svet opustila pred štyrmi rokmi jedna veľká osobnosť.  Rakúsko prišlo o národného hrdinu,  ktorého zbožňovali davy fanúšikov na tribúnach, ale aj mimo nich, kamaráti stratili priateľa, rodina svojho blízkeho a všetci vieme, že sme prišli o vynikajúceho človeka, pilota a akrobata, ktorý bude tu dole všetkým chýbať.  Nech Ti to Pán Pilot lieta tam hore ešte lepšie ako tu…

    „Hannes, smoke on“.

Foto: Juraj Uhliar 
Text: Juraj Uhliar 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *