Red Bull air show Budapešť 2013

      Na poslednú chvíľu sa v médiách  u našich južných susedov  objavila zaujímavá  reklamná informácia Május 1-én a Munka Ünnepe alkalmából Budapesten egy órás légiparádét, majd földi programokat szerveznek“ s ilustrovanou fotkou maďarského parlamentu, Dunaja, Red Bull-ackej Extry a do očí bijúcim menom  B e s e n y e i   P é t e r.  To ma nakoplo k tomu,  aby som hneď začal pátrať, zisťovať a popritom na rýchlo  v  mysli aj rozmýšľať a plánovať.

Translátor od Googlu  sa zapotil hneď na začiatku, lebo preložiť  toľkú spleť do zrozumiteľnej reči nášho kmeňa mu  veru dalo zabrať. Ale aj menej zrozumiteľný preklad nás posúval vždy o malý kus dopredu. Bola noc na stredu, 1. mája, pár hodín  do začiatku celého podujatia. Prvomájové dní sú  spájané  s úplne iným druhom bežných činnosti  ako je lietanie hore nohami pod „Szechenyi István híd“,  čo rozumej ako most Ištvána Szechényho spájajúci mestské časti Budu a Pešť v nezameniteľnej  historickej  časti  centra hlavného  mesta Maďarska.

O  pol ôsmej ráno  padlo jasné  rozhodnutie.  Áno, vyrážame smerom na juh a ja osobne si myslím, že sme  spravili veľmi  dobre. Aj keď samotné lietanie bolo viac-menej vnímané  len ako sprievodný program  automobilovej  a  motorkárskej show konajúcej sa na brehu Dunaja,  pod taktovkou Red Bull,  bolo isté,  že aj keď nás čakala  len hodina lietania a malá leteckou show, avšak s veľkými  menami na zozname účinkujúcich.  A to zaručovalo, že budeme odchádzať nadšení  a plní neopísateľných zážitkov a emócií. 

A nesklamali sme sa. Sánka mi padla počas nazvime to šťastnej hodinky hneď niekoľkokrát. Prvýkrát hneď na začiatku, keď Péter dal vzlet na svojom novom Corvus CA-41 Racer   pred očami tisícky divákov priamo z brehu Dunaja z uzavretej cesty priamo pred  maďarským parlamentom. Nebol som určite sám, čo začudovane  pozeral na jeho odvahu, keď krídlom míňal  len na pár metrov kandelábre s osvetlením. Ako obyčajne nesklamal  a aj nad vodou ukázal nevídané, nepochopiteľné, miestami nemožné prvky tej asi najvyššej možnej pilotáže. Naplnil to, čo sa od pilota jeho kvalít očakávalo. Prekvapil,  zaujal a ako obyčajne býva u neho zvykom pobláznil davy fanúšikov. Aby sa nám náhodou nemálilo leteckého hazardu do tandemu sa k nemu pridal ďalší miestny,  ktorého veľmi výstižne pomenovali naši poľskí kamaráti „Kamikadze podmostowy“ Zoli Vereš.  Ich spoločné   strhujúce akrobatické divadlo   ukázalo, že obaja  jednoznačne patria medzi svetové letecké špičky a zároveň aj  medzi miláčikov domáceho  publika a športové osobnosti, na ktoré môžu byť právom pyšní. Presne tak sa lieta akrobatická show.  Támáš Illeš a Támaš Nádaš  už len  doplnili program  svojou pôsobivou  zostavou, žiaľ už vo vyšších  výškach, ale o to s väčšou presnosťou predviedli, že akrobacia ani z ďaleka v Maďarsku nehovorí zbohom.

Záver malej hodinovej leteckej party na brehu Dunaja patril historickej  letke od červených býkov z rakúskeho Salzburgu.  Douglas DC-6,  Lockheed P-38 Lightninig, F4U Corsair,  a AH1 Bell Cobra a ich ladnosť, dymové efekty, burácajúci, nezameniteľný zvuk a akustika centra  historického mesta vyvolávali husiu kožu aj u tých najväčších oponentov lietania .

Prvomájová letecká show v Budapešti bola opäť jasnou demonštráciou toho, že aj za pomerne krátky čas jednej hodiny je možné ukázať skutočné letecké umenie a show,  ktoré dokážu zaujať, pobaviť, prekvapiť a dopriať kus chýbajúceho adrenalínového vyžitia. V neposlednom rade bola jasným dôkazom toho, ako sa to dá  keď je ochota, nadšenie, inšpirácia a chuť.

Text a foto: Juraj  Uhliar  © 2013

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *