Pribina Cup v Nitre 2023

Dvadsiaty prvý ročník prestížnej medzinárodnej plachtárskej súťaže aktuálne začína písať svoju históriu. Konal sa ako každoročne, počas veľkonočných sviatkov na letisku v Janíkovciach pri Nitre a privítal v štartovom poli deväťdesiatdva súťažiacich v štyroch triedach. Aj tento rok tu nechýbali   piloti z Českej republiky, Poľska, Nemecka, Maďarska, ale aj iných častí Európy ako Dánska, Belgicka či severského Fínska. 

Posledné karavány a tranďáky s uloženými vetroňmi vo svojich útrobách    opustili za oblačného až zamračeného počasia a  výdatného dažďa spôsobeného presunom stredu tlakovej níže  Janíkovce  a mieria domov.  Nemálo z nich putuje do neďalekej Prievidze, kde na Pribina Cup priamo od nedele nadväzuje ďalšia plachtárska súťaž s medzinárodnou účasťou. 

Vráťme sa ale späť pod Zobor a povedzme si o tohtoročnom Pribina Cupe  viacej. Respektíve skúsime aspoň  niečo, lebo už spomenuté nepriaznivé plachtárske počasie zapríčinilo, že z plánovaných ôsmich letových dní sa nepodarilo odlietať až šesť. A z dvoch preletov, ktoré boli uznané však nebolo možné relevantne určiť víťazov. Pravidlá to ani nedovoľujú a tak sa žiaľ celý tohtoročný pretek musel považovať za neplatný.

Reálne sa vetrone v Nitre postavili na prah VPD trikrát, z toho prvý raz na Veľkonočnú nedeľu. Pripravený bol AAT TASK v rozsahu 100-280km s trvaním približne 2 hodiny. Po niekoľkých časových posunoch vzletov pre nevyhovujúce podmienky a slabý výskyt termiky,  pred pol treťou zaznelo rádiovým éterom rečou organizátora jasnéUnfortunatelly, the weather conditions did not allow us to race today. Therefore today is cancelled for all classes“. A tak do vzduchu vzlietlo pre potešenie plachtárskeho srdiečka len pár odvážnych, no nie na dlho.  Ostatní zbalili vetrone na stojánku. Veď ich čakal ďalší deň a ten už sľuboval priaznivé podmienky a takmer s istotou aj to, že sa konečne poletí.

Skutočne sa to aj naplnilo a konečne  sa letelo.  Slniečko, jarné počasie a naskakujúce „cumulky“  nad pohoriami dávali nádej termike a  prvým jarným vzdušným  preletom,  200 až 300 km v závislosti od triedy. Tento raz však organizátori pripravili  vzlety z dráhy 33, smerom na mesto Nitra, odlety na sever až severovýchod, s tretím otočným bodom v okolí Trenčína a s návratom na „otočáky“  južne od letiska ako Jasová, Čata, Chotín, Ruskov a z tadiaľ už priamo domov do Nitry. Muselo to byť náročné, o čom svedčí aj výsledková listina. Najlepšie si počínala Club trieda, s úspešnosťou návratu na čísle desať. V Open, Multiseat a 15m boli úspešní tak maximálne štyria  až piati piloti. 

Druhý a zároveň aj posledný súťažný deň pred tým, ako sa nad väčšinou Slovenska zamračilo a rozpršalo,  bola   streda. Piloti dostali šancu pozrieť sa na krásy prichádzajúcej jari a z výšky si preletieť Ponitrie, Vtáčnik, časť Turca, Hont či Modrý Kameň. Podľa výsledkov musíme tento deň zhodnotiť ako úspešnejší než  ten predchádzajúci letový. Prvé priečky na listinách po dvoch dňoch patrili skutočným plachtárskym nadšencom z Českej republiky, Nemecka a Slovinska.

Na záver zostáva poďakovať organizátorom z letiska v Nitre, súťažiacim a ich pomocníkom,  ktorí na Slovensko merali kilometre z celej Europy a želať si, aby ten budúcoročný dvadsiaty druhý ročník prvého jarného  plachtárskeho závodu v strednej Európe nesúci meno významného nitrianskeho kniežaťa  „Pribina Cup“ bol viac slnečný, termický, letový a úspešnejší  ako ten tohtoročný,  ktorý sa práve skončil.

Text a foto: Juraj Uhliar © 2023

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *