Premiérové Aero Expo a Night show 2022

Už nadchádzajúci víkend počas takmer troch dní očakávame na Slovensku jedinečné premiérové letecké udalosti prichádzajúce  medzi leteckých nadšencov a fanúšikov z konceptu Air Show Slovakia. Po dobre známych a úspešných leteckých dňoch Slovak International Air Fest (SIAF), gala večeroch, kde boli ocenené  významné osobnosti  letectva  Zlaté krídla – národná cena letectva Slovenskej republiky  prichádza medzi nás veľkolepá letecká show Festival letectva 2022.

Po dvoch zrušených ročníkoch z dôvodu pandemických opatrení, Festival letectva tak ako prvýkrát v roku 2019 aj tentoraz  prinesie medzi divákov hlavný organizátor a to  Slovenská letecká agentúra spolu s partnermi na už známom mieste, ktorým je medzinárodné letisko v Piešťanoch.  Predstaví tu v premiére odbornej a neskôr aj laickej verejnosti  aerosalón Aero Expo 2022. Výstavu a prezentáciu popredných domácich, ale aj zahraničných spoločnosti z oblasti vývoja a výroby leteckej techniky, leteckého športu  a zážitkového lietania,  služieb v oblasti všeobecného letectva a leteckej dopravy. Na výstavnej ploche taktiež  nebudú chýbať  vzdelávacie inštitúcie z odvetvia leteckej dopravy, opráv a servisu leteckej techniky, ale aj letecké školy poskytujúce teoretický a praktický výcvik nových záujemcov o lietanie či už na lietadlách, lietajúcich športových zariadeniach, vrtuľníkoch, vírnikoch, rogalách, balónoch, paraglidoch, ale aj padákoch. Predstavia sa taktiež aerokluby, modelári a ostatné spoločnosti z oblasti služieb v leteckom priemysle a letectve samotnom. Aero Expo otvára svoje brány pre odbornú verejnosť v piatok 6. mája ráno o deviatej.

Večernú a nočnú leteckú prehliadku poznáme hlavne ako súčasť významných a známych európskych leteckých show ako sú Senicole v Belgicku, Scalaria air challange v rakúskom Sant Wolfgang, Piknik Lotniczy Nowy Targ či Antidotum Leszno  v Poľsku. Letecká show pri západe slnka, za súmraku, no aj v noci nás čaká v premiére  už tento piatok a sobotu večer aj na letisku v Piešťanoch. Vo vzduchu sa predstavia lietadlá, vrtuľníky, paraglidisti i paragáni,  ktorí na zvýšenie atraktivity  svojho vystúpenia použijú pyrotechnické, dymové, svetelné , ale aj laserové efekty.  Jedným z magnetov pre divákov bude po prvýkrát u nás  dronová svetelná show a  nočné nafukovanie balónov. Celá akcia bude po oba dni, v piatok aj sobotu zakončená veľkolepou laserovou a pyrotechnickou exibíciou.

Okrem tradičnej statickej účasti lietadiel Vzdušných síl OS SR a Letky Ministerstva vnútra SR sa na Festivale letectva predstaví škandinávska akrobatická skupina CATWALK,  čo sú lietajúce mačky pózujúce na krídlach lietadla. Návštevníci budú môcť sledovať formáciu Ragnarök, ale aj pilotov so sólo ukážkami dvojplošníkov Thor a Fenhir. Chýbať nebudú akrobatickí velikáni Zoltán Veres z Maďarska, Marek Choim z Poľska, Martin Šonka z Českej republiky či  Kairys Jurgis z Litvy na Suchoji Su-31. Profesionálne vystúpenie predvedie aj zoskupenie slovenských a českých parašutistov Compact Skydive Team či poľského teamu Sky Magic.  Z Poľska na piešťanské letisko priletí aj MiG 15 a letecký kúzelník Dawid  Walas na vrtuľnícku BO 105. Návštevníci sa môžu ďalej tešiť na nezabudnuteľných Očovských bačov so 40-ročnou tradíciou, ale aj na nováčikov  a to zoskupenie štyroch lietadiel Viper SD-4. Nadšenci histórie sa potešia účasti Pterodactyl Flight a historických kúskov lietadiel  Beech C45H Expeditor,  či replík známych lietadiel Jak3 či BF109 Messerschmitt.

Text a foto: Juraj Uhliar
Zdroj: Airshow Slovakia, tlačová správa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *