Plachtárske majstrovstvá Slovenskej republiky 2022 – Martin

Letisko Martin sa ako jedno z mála letísk na Slovensku prihlásilo a podujalo sa zorganizovať náročnú medzinárodnú súťaž, akou sú medzi slovenskou plachtárskou elitou obľúbené Plachtárske majstrovstvá Slovenskej republiky (ďalej len PMSR). Po úspešnom zvládnutí tohoročnej domácej už tradičnej súťaže FatraGlide prichádza do Martina opäť niečo väčšie. Tento rok spoznáme majstra Slovenskej republiky v bezmotorovom lietaní na letisku v Martine, a to v termíne od 12. do 25. júna 2022.

Slovenský národný aeroklub už dlhodobo zápasí s výberom letiska, ľudí či priestorov pre organizáciu veľkých leteckých súťaží, akou je aj PMSR. Nájsť vhodné prostredie pre bezmotorové lietanie, vhodné letisko, priestory či správnych ľudí, ktorí sa vo svojom voľnom čase obetujú letisku a lietaniu pre organizáciu, ako aj kompletný bezproblémový priebeh akcie je v dnešnej dobe naozaj náročné. Aj napriek nie veľmi dobrým či výhodným ekonomickým výsledkom v organizácií takéhoto druhu súťaže sa predsa len vždy nájde a našla malá skupina jednotlivcov na našich regionálnych letiskách, vďaka ktorým PMSR funguje už niekoľko rokov. V Martine sa tentoraz o organizáciu celého podujatia postarali Aeroklub Martin a SGC Martin.

V historickom centre Turca, Turčianskej záhradky či malebnom okolí mesta Martin si v týchto dňoch porovnáva svoje skúsenosti viac ako štyridsať pretekárov v troch triedach : klubová, kombi-A či kombi-B. Do Martina tohto roku prišli aj českí kolegovia, okrem vetroňov aj na motorových legendárnych Zlínoch Z-226, ktorými vlekajú vetrone do súťažných priestorov. Podieľajú sa tu spoločne s flotilou Aeroklubu Martin na bezproblémovom priebehu, rýchlych štartoch a vypnutiach v daných sektoroch v určenom priestore.  

Viac informácií ohľadne taskov, traťových preletov, víťazov v jednotlivých dňoch či v “total” skóre už teraz môžete nájsť na oficiálnych stránkach súťaže. 

Text: Boris Čierny
Foto: Martin Magurský 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *