Oleksandr Oksanchenko – svoje letecké umenie či dynamickú vysokú pilotáž predvádzal aj na leteckých dňoch SIAF

Známy, populárny, obdivovaný a uznávaný. A taký aj navždy zostane. Bol jedným z mála. Preto, čo dokázal. Jeho umenie v pozícii predvádzacieho display pilota lietadla Suchoj Su-27 Flanker Vzdušných síl Ukrajiny mali možnosť uvidieť tisícky ľudí v celej Európe.

Jeho vystúpenia boli výnimočné, tak ako aj samotné lietadlo, ktorým lietal. Pútal pozornosť médií, leteckých odborníkov, fanúšikov letectva, leteckých fotografov a návštevníkov leteckých dní. Poznal ho britský RIAT, český CIAF, dánsky RDAF, ale aj slovenský SIAF. V roku dvetisíc osemnásť opustil ako pilot rady ukrajinského vojenského letectva, ale zostal v ňom pôsobiť aj naďalej v pozícií poradcu a učiteľa. V nasledujúcej sezóne dvetisíc devätnásť, ktorá bola aj poslednou aktívnou pre ukrajinský Suchoj Su-27 Flanker Solo Display Team, odovzdával svoje bohaté poznatky mladším kolegom.

Na konci februára tohto roku zo zálohy odišiel brániť svoju rodnú Ukrajinu pred ruskou inváziou, aby v  piatok dvadsiateho piateho februára pri obrane hlavného mesta Kyjev obetoval to najcennejšie. Vlastný život. Zahynul v kabíne stíhacieho lietadla, po zásahu ruskou protivzdušnou obranou.

Za svoju obetavosť získal po smrti významné prezidentské ocenenie Hrdina Ukrajiny.

Plukovník Oleksandr „Grey Wolf“ Oksanchenko

Героя України посмертно УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №78/2022

Text a Foto: Juraj Uhliar

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *