Nočná letecká Delfín show

Letecké show, festivaly či letecké dni sú a vždy boli pre oko nadšencov lietania a lietadiel neopísateľným pôžitkom či odreagovaním od každodenného života. No aj napriek novodobým novinkám a napredovaniu týchto akcií smerom ku čoraz väčšej kvalite s cieľom odlíšiť sa od ostatných a predovšetkým zaujať,  začali sa objavovať vo svete čoraz viac večerné letecké podujatia organizované po západe slnka, počas súmraku či v noci. Nebo nad Vašimi hlavami vtedy doslova rozžiaria a rozjasnia lietadlá vysvietené prostredníctvom vysoko výkonných LED technológií, rôznych laserových či  pyrotechnických a dymových efektov.

Aj nad Slovenskom mala nočná obloha takýmto spôsobom ožívať už niekoľko krát. Bohužiaľ, pandémia a s ňou súvisiace bezpečnostné opatrenia spôsobili, že o túto jedinečnosť u nás sa postará až Festival letectva Piešťany, ktorý veľkolepo očakávame v termínoch 7. – 8. 5. 2022. Na základe tejto skutočnosti sme s ročným predstihom ako jedny z mála, mali možnosť byť súčasťou príprav a záletov našej partnerskej spoločnosti L29.SK, s.r.o. s ich podzvukovým cvičným prúdovým lietadlom Aero L-29 Delfín na letisku v Žiline.

Počas nedávneho spoločného stretnutia došlo pri tejto príležitosti k montáži podkrídlových prídavných nádrží  s implementovanými vysokovýkonnými laserovými efektmi od spoločnosti Kvant na lietadlo Delfín. Celá konštrukcia daného podvesu je veľmi náročná nakoľko OPSL technológia s výstupným výkonom 8 Wattov musela počas testu vydržať rýchlosť približne 560 km/h, preťaženie 7G či zdolať vibrácie, ktoré vplývali rovnako ako na „telo“ konštrukcie tak aj na vonkajšie odrazové sklíčko. Samozrejmosťou musí byť odolnosť voči vode či chladenie v uzavretom priestore nakoľko laserový modul pri prevádzke produkuje množstvo tepla, ktoré sa musí pre správne fungovanie odvádzať. Vyššie spomínané prídavné nádrže s vysokovýkonnými laserovými efektmi obsahujú samostatné napájanie. Je v nich na mieru vyrobená lítiová batéria, ktorá je nadimenzovaná na 2-hodinovu prevádzku a tak sa s prehľadom toto zariadenie postará o dokonalý zážitok z laserovej show. Laser aj s konštrukciou váži 10kg a jeho zelena – vlnová dĺžka činí 532nm spolu s vykresľovacími skenermi s rýchlosťou 35kpps, tá totiž dokáže vykresliť akúkoľvek grafiku či efekt.

Otcom myšlienky je Slovenska Letecká Agentúra, v rámci projektu nočnej leteckej show Piešťany 2022. Vykonávateľom je L29.SK spolu s mediálnou podporou letectvosr.sk.

redakcia LetectvoSR.sk / Boris Čierny, Juraj Uhliar
Foto: Boris Čierny, Juraj Uhliar
V spolupráci: siaf.sk, l29.sk, kvant.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *