Na leteckej základni Malacky-Kuchyňa pribudli nové rádiolokátory

Na domovskom letisku dopravného krídla generála Milana Rastislava Štefánika Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky boli osadené nové letiskové rádiolokátory, ktoré nahradili súčasné už poruchové radary ktorých technická životnosť skončila v roku 2015 a ich modernizácia by bola nerentabilná.

46. krídlo Kuchyňa sa teda zaradilo medzi prvé spomedzi troch vojenských letísk na Slovensku, ktoré bude v súčasnej dobe zabezpečovať riadenie letovej prevádzky pomocou nového primárneho a sekundárneho prehľadového rádiolokátora a presného pristávacieho rádiolokátora.

Podľa tlačovej správy ministerstva obrany Slovenskej republiky budú tieto rádiolokátory postupne dodané a využívané aj na letisku Sliač a to do konca roku 2022 a na letisku Prešov, kde sa modernizácia radarov očakáva v roku 2023.

„Nákupom požadovaných letiskových rádiolokátorov budú udržané spôsobilosti pre zaistenie bezpečnej vojenskej a civilnej letovej prevádzky, leteckého výcviku, pohotovostného systému Vzdušných síl OS SR a pohotovostného systému Aliancie – NATINAMDS,“ ocenil prínos novej techniky veliteľ Vzdušných síl OS SR brigádny generál Róbert Tóth.

Zdroj, foto radar: TS/ MO SR, VzS OS SR / MO SR – KOd
Text úprava a foto: Boris Čierny, Filip Tarana

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *