Around The World

Príbeh plný napätia, očakávaní, prekvapení, ale aj úskalí a fantastických pocitov sa každým dňom blíži do finále. Ak sa všetko podarí ako to všetci očakávame  a nežiadúce okolnosti si dajú pár dní odpočinok, tak v pondelok sedemnásteho januára „dvadsať dvadsaťdva“ na belgickej leteckej základni Kortrijk, táto „story“ napíše svoje posledné riadky.  A to na mieste, kde pred   piatimi mesiacmi v lete minulého roku započal svoju históriu a vtedy nikto ani len náhodou netušil, či sa aspoň čiastočne naplní jeho vopred napísaný scenár. Aby bol náš úvod kompletný nesmieme zabudnúť na to najdôležitejšie. A to sú mená, bez ktorých by to, čomu hovoríme úvod, jadro, vyvrcholenie a záver nedávalo zmysel.  Devätnásťročná belgická slečna Zara Rutherford, celo kompozitový tandemový ľahký športový aeroplán Shark cn/080 imatrikulačnej značky OM-S443, vyrobený na Slovensku v Senici,  päť kontinentov,  31 navštívených krajín a viac ako dvesto letových hodín strávených v  pilotnej kabíne naprieč zemeguľou. To je Zara, Shark a jej sólo prelet okolo sveta.

Ako hovorí samotná Zara: „Prekonávať svetové rekordy je úžasné, ale pre mňa to nie je to najdôležitejšie. Svoju misiu budem považovať za úspešnú, ak ňou inšpirujem mladé ženy. Chcem im ukázať, že môžu byť smelé, môžu mať ambiciózne sny a aj ich sami dokážu uskutočniť. Hranicou je len obloha a to pre každého. Na mojej misii ma podporujú úžasní ľudia, moji rodičia, môj pozemný tím, mimovládne organizácie, sponzori, médiá a obrovský počet sledovateľov. Za túto podporu som vďačná a chcem, aby sme všetci v tejto misii pokračovali. Chce to čas a úsilie, aby sme odstránili priepasť medzi snami. Táto misia však koncom môjho letu nekončí“.

V sobotu pätnásteho januára počas predposledného dňa svojej výpravy  Zara z Bulharskej Sofie zavítala aj do domovského stánku výrobcu lietadla Shark do Senice. Tu za účasti fanúšikov, obdivovateľov, sponzorov, predstaviteľov samosprávy, novinárov a výrobcu lietadla,  mladá pilotka predstavila  zámer cesty, poznatky a kuriozity, ktoré zažila. Svoj let ďalej smerovala do Prahy a  v pondelok cez Nemecko domov do Kortrijk.  Zarin let bude týmto uznaný ako nový svetový rekord a bude zapísaný do Guinessovej knihy  ako najmladšia žena,  ktorá v malom športovom lietadle Shark obletela svet. Jej predchodkyňa pri oblete zemegule  bola staršia o rovných jedenásť rokov z čoho vyplýva, že na to, aby sme si začali plniť svoje sny z mladosti nikdy nie je skoro.

Text a foto: Juraj Uhliar
zdroj: FlyZolo.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *