Majstrovstvá Slovenska v leteckej rally a Rally Kamenica 2020

Posledný prázdninový víkend patril na letisku Aeroklubu pod Vihorlatom v Kamenici nad Cirochou Majstrovstvám Slovenska v leteckej rally a Rally Kamenica 2020. Posádky z Poľska, Maďarska a Slovenska spolu s reprezentačným Slovak Flying Teamom súťažili o titul majstra Slovenska a o víťaza Rally Kamenica. Piatok patril výhradne etapám majstrovstiev Slovenska. Počas dňa sa odleteli dve platné a bodované disciplíny za účasti šiestich posádok zo Slovenska. V sobotu sa k nim pridali posádky z Maďarska a Poľska, aby si spoločne zmerali sily v sútaži Rally Kamenica. Viac o samotnom lietaní na Majstrovstvách Slovenska v rally, ale aj o pravidlách navigačného lietania, o tratiach a poznatkoch sme si pohovorili priamo s účastníkom, vicemajstrom Sveta v leteckej rally za rok 2019 Martinom Nevidzanom.

Ahoj Martin. Povedzme si pár slovami niečo o disciplíne leteckej rally, čo a kde sa vlastne pri rally hodnotí?
Je to skĺbenie lietania, navigácie a presnosti dohromady. Posádky súťažných lietadiel tvoria dvojčlenné tímy a to veliteľ lietadla a navigátor. Každý súťažný let pozostáva z prípravy na let, z kontroly časov preletu určených bodov, ktorému hovoríme aj „time checks“, zo správneho zaznamenania nájdených znakov a z pristátia do vymedzeného pásma, takzvaný „landing test“. Počas letu vyhľadávame zo vzduchu jednotlivé body, čo sú vlastne objekty na zemi ako napríklad zaujímavá budova, jazero, prírodný úkaz či pamiatka. Pri súťaži ich musíme presne naletieť, zaznačiť do mapy a na záver v stanovenom čase s lietadlom pristáť do vopred vyznačeného, vymedzeného pásma nazvaného aj box. Víťazí ten, kto je najpresnejší, či už počas letu na trati, ale aj v boxe na pristátí. Tu absolútne nejde o rýchlosť. Obletieť stanovenú trať rýchlo je rovnako na škodu ako byť v omeškaní. Najdôležitejšie pre samotný úspech a víťazstvo je nachádzať sa v stanovenom čase na správnom mieste.

Priblížme čitateľom tú dnešnú piatkovú súťažnú trať závodu.
Bola zaujímavá, jednotlivé etapy viedli nad krajinou východného Slovenska. Po vzlete z letiska Kamenica sme prelietali okolo mesta Humenné, vodnej nádrže Zemplínska Šírava, Domaša, mesta Trebišov a späť na letisko Kamenica. Lietali sme vo väčšine nad krásnou zelenou krajinou, kde neboli výrazné orientačné body, ako kopce, cesty, rieky a museli sme navigovať podľa toho, čo sme videli v diaľke a snažiť sa doletieť na základe času na správne miesto. Vo výške fúkal pomerne silný vietor, čo v mnohých prípadoch posádky na trati buď spomalilo alebo urýchlilo, sťažilo to lietanie a zapríčinilo, že zo strany súťažiacich posádok nebol vo viacerých prípadoch dodržaný stanovený čas na otočných bodoch a následne aj na pristátí.

Prečo tohtoročné majstrovstvá v leteckej rally sa konajú na najvýchodnejšom letisku na Slovensku, prečo Kamenica?
Zmena je život, nové prostredie, nová krajina, nové letisko a s tým nové skúsenosti a poznatky. Nesmiem zabudnúť opomenúť výborné zázemie pre samotnú súťaž, organizačné schopnosti, priateľský dobrosrdečný prístup hostiteľa a riaditeľa súťaže Arnošta Foffa a jeho ľudí.
V sobotu sa na kamenické letisko zlietla početná zostava súťažiacich. Na štartovej listine nakoniec figurovalo dvadsaťtri tímov na rozmanitých typoch lietadiel. Do vzduchu nakoniec vzlietlo takmer všetko, čo malo krídla, a až na malú úsmevnú výnimku, sa aj šťastne vrátilo domov. Ďakujeme a už teraz sa tešíme niekedy nabudúce opäť na letisku u Arnošta v Kamenici nad Cirochou.

Text/Foto: Juraj Uhliar

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *