Jihomoravský pohár v letecké akrobaci Břeclav 2023

V závere letnej sezóny na sklonku  prázdnin usporiadal Aeroklub Břeclav v spolupráci so svojimi partnermi a členmi prvý ročník medzinárodnej akrobatickej súťaže motorových lietadiel Jihomoravský pohár 2023. Súťažilo sa vo všetkých kategóriách od základnej Sportsman cez pokročilú Intermediate, poloprofesionálnu Advanced až po kráľovskú Unlimited. 

Na súťaži malo bohaté zastúpenie aj Slovensko. Dokonca naši piloti v dvoch kategóriách obsadili krásne medailové pozície a to nás naštartovalo k tomu,  aby sme sa spomenutej akcii venovali podrobnejšie  aj na našich stránkach.

Aeroklub Břeclav získal za ostatné roky bohaté skúsenosti s organizáciou popredných leteckých akrobatických súťaží  na národnej, ale aj medzinárodnej úrovni. A tie sa rozhodol zúročiť aj tento rok, keď na svojom letisku usporiadal podujatie s bohatým medzinárodným zastúpením. Na štartovej listine sa objavili mená z Čiech, Slovenska, Poľska či dokonca Arabských Emirátov.

Za slovenské farby sa do boja o prestížne priečky na stupňoch víťazov zapojili ostrieľaný a skúsený profesionálny pilot, ale takpovediac nováčik v akrobatickom boxe Martin Mandalík so svojím Zlínom Z-50LX OK-ARH. O niečo skúsenejší  a z regionálnych a národných akrobatických súťaží v ČR známy Jakub Krajňák so Zlínom Z-526 F OK-CRS, obaja v kategórií Sportsman. V Intermediate si  tajnú a voľnú zostavu zalietal Martin Židek z Trenčína na Zlíne Z-50M OK-TRM a Vladko Klein z Nitry na Z-50LA OM-EWA.

Celkové záverečné hodnotenie a stupne víťazov boli pre Slovensko veľkým prekvapením a inšpiráciou do budúcich sezón. Druhým najlepším oceneným a zároveň strieborným sa v Sportsman kategórii stal na Juhomoravskom pohári v leteckej akrobacii Jakub Krajňák.  V Intermediate zvíťazil a zlato si z Břeclavi odniesol Vladko Klein. Za ním s tesným rozdielom bodov skončil na striebornom, teda druhom mieste Martin Židek.  

O zvučné mená na Juhomoravskom pohári nebola núdza. V akrobatickom boxe nad letiskom v Břeclavi predviedli svoje umenie napríklad Jaromír Čihák, viacnásobný akrobatický šampión ako aj nová posila v kráľovskej akrobatickej kategórií Unlimited a reprezentant ČR, Lukáš Pařízek. Úradujúci majster sveta v leteckej navigácii rally, zároveň akrobatický pilot Petr Jonáš  či člen víťazného tímu Martina Šonku v RedBull Air Race z roku 2018 Petr Františ.

Všetkým zúčastneným a víťazom blahoželáme a za redakciu nášho portálu www.letectvosr.sk sa tešíme na ďalšie úspešné umiestnenia a výsledky v tak náročnom, ale krásnom športe akým je letecká akrobacia na motorových lietadlách.

V krátkosti  nám podujatie zhodnotil aj jeden z účastníkov pilot  Vladko Klein.  
„Prvý ročník Jihomoravského pohára bol pre mňa druhou akrobatickou súťažou,  ktorej som sa zúčastnil. Bolo to stretnutie výborných pilotov, rozhodcov a nádherných lietadiel. Organizáciu podujatia zabezpečoval Aeroklub  Břeclav a zvládli to   na jednotku bez akejkoľvek chyby. Už teraz sa teším  na ďalšie ročníky!“

Text a foto: Juraj Uhliar, Vladko Klein

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *