FatraCup – Majstrovstvá Českej a Slovenskej republiky v paraglidingu – Martin 2020

Po prvý krát hostí letisko Martin (LZMA) Majstrovstvá Českej a Slovenskej republiky v paraglidingu spojené zo súťažou FatraCup 2020. Od 26.07.2020 do 31.07.2020 budete môcť vidieť nad vašimi hlavami v regióne Turca vyše 100 paragliderov. Ich štarty budete môcť vidieť podľa počasia napríklad zo Straníka, Martinských holí, Donovalov či Kubínskej Hole a podľa meteorologických podmienok budú návraty pretekárov viesť priamo na letisko do Martina. Vďaka Turčianskej kotline, ktorá je obklopená pohoriami Malou a Veľkou Fatrou, Kremnickými vrchmi a Žiarskym pohorím, dokonale vytvára vhodné meteorologické podmienky a je ideálnou aj pre mnoho iných športov, ako je turistika, cyklistika a lietanie, či už bezomotorové alebo práve vyššie spomenutý paragliding. 

A ako vlastne prebieha takáto súťaž?
Každý pretekár dostane pred každým letovým dňom na tzv. briefingu určenú trať, ktorá sa daný deň poletí. Stanoví sa bod odletu a následne, keď je každý vo vzduchu, je otvorená štartovacia páska. Od preťatia tejto „pásky“, ktorá je samozrejme virtuálna a určená v mape, pokračujú na tzv. otočné body a jednoducho povedané vyhráva ten, kto priletí prvý. Okrem času doletu do cieľa sa do výsledkov premieta aj to, ako sa pretekárovi darí na trati, a to formou tzv. „leading point-ov“. To znamená, že ten pilot ktorý letí „na čele“ a ostatní ho nasledujú, dostane viac bodov, nakoľko sa stávalo, že piloti v závere predbiehali týchto pilotov kvôli lepšej kĺzavosti padákov a vyhrávali tieto trate. Samozrejme tých „taskov“ je viac a každý jeden z nich má svoje odborné špecifiká stanovené FAI pravidlami.

Pretekári dokážu počas jedného letového dňa za dobrých podmienok uletieť na padákoch aj 140km a ich lety trvajú v priemere aj 3 až 5 hodín.

Foto: Boris Čierny 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *