České aerolínie poslali posledné vlastné lietadlo na zošrotovanie

Dňa 24. októbra 2022 opustil flotilu Českých aerolínií posledný vlastný Airbus A319-112, registrácie OK-REQ. Lietadlo malo jedenásť a pól roka. Prvý let sa uskutočnil 9. mája 2011. Výrobné číslo: 4713. Poháňali ho dva motory CFMI CFM56-5B6/P. Konfigurácia bola pre 144 cestujúcich v ekonomickej triede. Jediným vlastníkom boli České aerolínie. V roku 2019 prenajali České aerolínie lietadlo nemeckému nízkonákladovému dopravcovi Eurowings (viď foto). 

OK-REQ opustilo Letisko Václava Havla v Prahe v pondelok, 24. októbra 2022 o 8:15 hodine ráno. Zamierilo do Južného Walesu vo Veľkej Británii na letisko St. Athan. Tam bude stroj rozobratý na náhradné diely a zvyšok bude zošrotovaný. Piloti sa dôstojne rozlúčili obletom pražského letiska a nízkym preletom ponad vzletovo-pristávaciu dráhu. 

Flotila niekdajšieho československého giganta s dlhoročnými skúsenosťami a ponúkanými službami sa tak zmenšila na jedno prenajaté lietadlo. Je ním Airbus A320-214 registrácie OK-HEU. Dopravca ho má prenajaté do roku 2027 a momentálne ním zabezpečuje pravidelné lety do egyptskej Hurghady či Paríža na Letisko Charles de Gaulle. 

ČSA by mali posilniť dve lietadlá typu Airbus A320 už v budúcom roku formou operatívneho leasingu. V pláne je aj doplnenie flotily o nové lietadlá Airbus A220-300, o čom sa uvažovalo už pred niekoľkými rokmi.

Text: Ivan Hajník
Foto: Niki Kapsamunov
Zdroj: zdopravy.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *