10. Slet československých letadel

Už tradične veľmi obľúbená akcia medzi pilotmi a nadšencami letectva, ktorá už začína písať svoju históriu sa aj tento rok uskutočnila pod svojim prestížnym názvom Slet československých letadel (ďalej len ako SČSL 23). Táto myšlienka vznikla už pred desiatimi rokmi, keď sa na letisku v Tábore stretli prví priaznivci lietadiel československej výroby. SČSL je známy aj tým, že sa každý rok koná na inom letisku. Toto okrúhle výročie však naznačuje , že po desiatich rokoch sa zlet vrátil na základňu, kde táto výborná myšlienka vznikla. Priatelia, toto bol 10. „Slet československých letadel“ na letisku v Tábore.

Od piatku až do nedeľného poludnia v termíne 9. až 11. júna 2023 sa na letisku v Tábore (CZ) zlietavali priaznivci lietadiel typu Aero, Avia, Letov či Zlín. Akcia, ktorá sa koná predovšetkým kvôli aktívnym pilotom, ktorí do tejto záľuby dávajú svoje nemalé financie a všetku starostlivosť o klubové či súkromné lietadlá, si zaslúži obrovský obdiv. Akcia je neverejná, určená iba registrovaným účastníkom s potrebnou kvalifikáciou. Aj napriek studenej fronte, súvislej vrstvy oblačnosti, ktorú sprevádzali dažďové prehánky či dokonca silné búrky, účasť dosiahla 85. lietadiel. Všetky sú stále vo výbornom stave a pod značkou „Made in Czechoslovakia“ boli vyrábané cca od roku 1950. 

Organizátori zletu počas sobotného hlavného programu zabezpečili letové akrobatické ukážky 2x Zlín Z-526 v podaní švajčiarskej HB-TRQ a nemeckej D-EWJX. Svoje ladné prvky ukázal aj L-13 Blaník, účastníci mohli obdivovať aj vysokú pilotáž na Zlíne 526 v podaní tých najlepších, akými sú Martin Šonka či Petr Jirmus. Nechýbala ani ukážka novej generácie Zlínu 242, akrobatickej skupiny Zlín Trenér Box, či samotné zavŕšenie akcie preletom veľkoskupiny čs. lietadiel.

Ďakujeme organizátorom a my sa už teraz tešíme na ďalší, 11. ročník tejto skvelej akcie! 

Foto: Boris Čierny, redakcia letectvosr.sk 
Zdroj: scsl.cz 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *