Pribina Cup 2022

Veľkonočné sviatky sú v našich končinách od pradávna spájané s príchodom jari.  Pre nás  „aero pozitívnych“   dlhodobo  k Veľkej noci   neodmysliteľne patrí aj začiatok leteckých bezmotorových súťaží. Jedno také plachtárske zápolenie už po dvadsiaty krát tento rok hostilo letisko pod Zoborom. V Janíkovciach pri Nitre sa opäť stretla plachtárska elita z celého sveta. Lietal sa tam jeden z najväčších závodov v bezmotorovom lietaní, známy ako Pribina Cup 2022.

Pätnásteho apríla bol piatok a prvý súťažný deň Pribina Cup 2022. Celé to odštartoval uvítací brífing pri príležitosti štartu aktuálneho ročníka. Žiaľ zamračené počasie zapríčinilo, že lietanie sa zrušilo. Tie nasledujúce dni sa plachtárske počasie mierne zlepšilo a  druhý súťažný deň  sa najskôr vyvíjal ako letový.  No po prvých popoludňajších vzletoch a rýchlych pristátiach vyvlekaných vetroňov späť na letisku hlavne pre nedostatočnú termiku a pomerne silný nárazový vietor organizátor znovu  súťažné  lietanie zrušil.

Nedeľné ráno, slnko a naskakujúce cumuly už však vopred naznačovali,  že sa poletí. Naplánované vzlety hodinu pred obedom boli správna voľba. Trate stavitelia postavili na vzdialenosti 350-501km v závislosti od kategórie. Po vzlete hlásili súťažiaci „stupáky“ okolo  troch metrov, základne vo výške 2000m QNH.  O tom, že sa tento deň skutočne vydaril svedčí aj pár rýchlych obletov, ktoré sa podarili uletieť. Veľkonočný pondelok vo vzduchu a na trati  podľa súťažiacich pilotov priniesol taktiež niekoľko zaujímavých momentov. Termické polia a slnečné úseky na trati striedali miesta s výskytom snehových prehánok. Aj napriek tomu boli potvrdené vysoké priemerné rýchlosti súťažiacich  a spokojnosť samotných pilotov s letom.

Ostané dni nad nitrianskym letiskom, respektíve vo vzduchu nad Slovenskom  sa niesli vo veľmi podobnom duchu s charakteristickými vrtochmi počasia, ktoré viacerých súťažiacich  prinútili pristáť v Martine. Posledné dva závodné dni boli organizátormi pre nevyhovujúce poveternostné podmienky  nakoniec zrušené, všetci sa tak už tešili na spoločný záverečný rozlúčkový večierok a odovzdávanie cien.

Tento rok sa podarilo na Pribina Cupe 2022 úspešne odletieť päť súťažných dní v krásnom členitom teréne slovenských hôr, dolín, ale aj rovín a nížin južného Slovenska. Sily si zmeralo  dovedna 109 súťažiacich pilotov zo 14 krajín. Medzi nimi aj niekoľko významných európskych a svetových šampiónov, čo opäť raz ukázalo, že Pribina cup patrí do zoznamu svetových súťaží v plachtení. O to, aby sa vetrone dostali do vzduchu sa staralo desať vlečných lietadiel so skúsenými a osvedčenými pilotmi, ktorým dostať do vzduchu takmer stovku vetroňov trvalo každý letový deň približne hodinu.

Slová organizátora na záver súťaže to celé len potvrdzujú:  „Súťaž skončila a my sme veľmi vďační, že sme po dvoch rokoch mohli opäť zorganizovať túto akciu. V prvom rade nám dovoľte veľmi poďakovať za to, že ste prišli, za Vašu dôveru, ktorú ste sa rozhodli nám venovať a  Vašu plachtársku sezónu začať u nás. Dúfame, že sa Vám tu všetkým páčilo a uvidíme sa opäť. Na záver nám dovoľte poďakovať  za  atmosféru, ktorú ste vytvorili a dúfame, že ste si túto súťaž užili rovnako. Všetkým víťazom gratulujeme a prajeme všetkým krásnu letovú sezónu a dúfame, že sa vidíme budúci rok“.

Text, Foto: Juraj Uhliar
Zdroj: pribinacup.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *