Marek Slobodník na Zlíne Z-43 po Slovensku

Keď si povieme „Afrika na Pionieri“,  hneď sa nám vybaví partia  piatich odvážnych cestovateľov, ktorí na asi najznámejšej a najporuchovejšej motorke československej výroby cestovali naprieč čiernym kontinentom  na jeho najjužnejší bod, na Strelkový mys. Cestovateľ a „Vajda“ celej akcie Marek Slobodník,  fotograf a autor niekoľkých video pasáži Marek Duranský spolu s ďalšími o tejto ceste natočili, zostrihali, ozvučili a uviedli  do kín podľa mňa najlepší cestopisný dokument posledných rokov. Od tej doby nám, verným ich tvorbe ponúkli množstvo ďalších menších spoločných cestovateľských počinov po Slovensku či už na  Trabante, Barkase, ale a na už spomínanom a legendárnom Pionieri.

Teraz sa Marek a Marek alebo keď chceme tak cestovateľ a kameraman vybrali po Slovensku na ich štýl tak trochu netradičným spôsobom. Poldecový dvojtakt  vystriedalo šesť valcov fungujúcich na štyri doby, riadidlá boli nahradené  kniplom, namiesto helmy si nasadili sluchadlá s mikrofónom a horúci asfalt použili iba na to, aby bezpečne vzlietli do taktiež prehriateho vzduchu. Pribrali do partie skúseného mentora lietania a leteckého výcviku Maja Oravca z leteckej školy JetAge a vyrazili spoločne za ďalšími zážitkami na krídlach krásneho zrenovovaného Zlínu 43. Sľúbili nám, že o zážitky sa  s nami onedlho veľmi radi podelia prostredníctvom ich kanála na najznámejšom webovom video portáli.

Ich víkendový trip vzduchom začal v piatok osemnásteho na letisku v Trenčíne, odkiaľ spoločne smerovali do Martina. Tam na miestnom amfiteátri odprezentovali svoje cestovateľské zážitky nadobudnuté v Afrike. Sobotné predpoludnie venovali Očovej, návšteve motorkárskeho zrazu v Čeríne a preletu na ďalšie letiská. Svoje putovanie na krídlach v sobotu večer ukončili vo Svidníku, aby v priebehu nedele cez Ražňany a Partizánske doleteli do cieľa na letisko, odkadiaľ vzlietali čiže do Trenčína.

Marek Slobodník je takpovediac čerstvý súkromný pilot lietadiel, má za sebou veľa cestovateľských zážitkov hlavne na kolesách a preto bolo pre nás potešením, že ako jedni z  prvých sme mali možnosť na pár desiatkach kilometrov  letu naprieč Slovenskom robiť spoločnosť jemu  a  jeho leteckej posádke.

Chalanom prajeme veľa šťastných kilometrov či už na cestách alebo vo vzduchu, vždy šťastný návrat domov  a veríme v skoré spoločné stretnutie. Majú zážitky, spomienky a skúsenosti na rozdávanie a budeme veľmi radi, keď sa o ne s nami a pre náš web www.letectvosr.sk  podelia.

Ďakujem Marekovi Slobodníkovi, Marekovi Duranskému, Majovi Oravcovi, Broňovi Kubiczekovi a náším partnerom akcie – leteckej škole JetAge, Flying Service a SkyStory za ochotu a spoluprácu a príjemne strávený deň.

Text: Juraj Uhliar
Foto: Juraj Uhliar, Marek Duranský                                                                                                                                                                                                                                                

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *