Maďarsko nakúpi L-39NG

21. apríla 2022  oznámil štátny  tajomník  maďarskej vlády pre obranu Gáspár Maróth správu o nákupe  dvanástich kusov nových cvičných prúdových lietadiel L-39NG českej výroby a s tým spojených podporných služieb. Po Vietname, Ghane a Senegale sa Maďarsko stáva štvrtou krajinou, ktorá v najbližších rokoch zavedie do svojej výzbroje cvičné lietadlá novej generácie.

Hungarian Air Force a Aero Vodochody Aerospace a.s. sa dohodli na dodávke osem kusov lietadiel vo verzii určenej na výcvik nových začínajúcich pilotov a štyroch kusov vo variante predurčenej k vzdušnému prieskumu. Obe strany predpokladajú začiatok dodávky v priebehu roku 2024.

L-39NG je novo navrhnutý cvičný prúdový aeroplán,  nadväzujúci na úspechy svojho osvedčeného predchodcu L-39 Albatros. Charakteristickým okrem iných súčastí  je nový digitálny kokpit, moderné technológie a systémy  pre výcvik stíhacích pilotov lietadiel štvrtej a piatej generácie, americká pohonná jednotka Williams FJ-44M s výkonom 16,8kN, ale aj v krídlach integrované palivové nádrže či inovovaný podvozok.  Prieskumná verzia L-39NG má byť  vybavená  systémom EO/IR pre  identifikáciu a monitorovanie stacionárnych a pohyblivých objektov na zemi. 

Výrobca Aero Vodochody Aerospace predpokladá, že okrem už tridsiatky nazmluvnených lietadiel  by sa počet objednávok mohol v priebehu najbližšieho obdobia ešte zvýšiť o ďalšie desiatky kusov. V hre sú stále dodávky pre české výcvikové centrum LOM v Pardubiciach, ale aj pre naše  Vzdušné sily armády SR.

Text a foto: Juraj Uhliar
Zdroj: aero.cz, tlačová správa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *