Letecká show Kecskemét 2021 – Maďarsko

Medzinárodná letecká show a vojenská prehliadka. Tak by sme mohli voľne preložiť názov akcie, ktorá sa posledný augustový víkend tohto roku uskutočnila na vojenskej leteckej základni  Kecskemét v strednom Maďarsku. Podujatie podobného zamerania sa u našich južných susedov konalo  po ôsmych rokoch a jeho cieľom bolo prezentovať pripravenosť, vycvičenosť a moderné vybavenie armády a silových zložiek. Hlavným organizátorom podujatia bolo ministerstvo obrany a podľa informácií sa na akcií v priebehu dvoch dní zúčastnilo takmer 120 000 návštevníkov.

Prezentácia armády Maďarskej republiky

Tak ako aj ostatné štáty Európy i samotné Maďarsko v posledných rokoch investuje nemalé finančné prostriedky do modernizácie armády a jej vyzbrojenia. Mohli sme to vidieť aj tu na spomenutej veľkolepej leteckej show, kde s hrdosťou a slávou predstavili a ukázali to, čo v skutočnosti dokážu a čo je ich hlavným poslaním pri obrane štátu a jeho záujmov. Vrtuľníkové letectvo prezentovalo modernizované  viacúčelové prepadové bojové vrtuľníky určené na podporu pozemných vojsk Mil Mi-24, dosluhujúce, ale stále nenahraditeľné Mil Mi-17 a najnovšie moderné ľahké viacúčelové vrtuľníky od konzorcia Airbus Helicopter, nesúce označenie H-145. Stíhacie letectvo zastúpené lietadlami Saab J-39 Gripen demonštrovalo svoje poslanie ukážkou navedenia podozrivého lietadla, teda narušiteľa vzdušného priestoru alebo narušiteľa režimu letu do priestoru základne s následným navedením na pristátie na dráhu letiska nazývané Renegát. Dvojica Gripenov pohotovostného systému vzlietla z domovskej   59. Szentgyörgyi Dezső repülőbázis alebo 59. leteckej základňe Dezsőa Szentgyörgyiho Kecskemét. Vo vzdušnom priestore identifikovala potencionálneho narušiteľa, ktorým bolo lietadlo Falcon 7X,  doprevádzala ho nad základňu  a na záver prinútila pristáť. Takpovediac novinkou bolo demonštračné  nasadenie stíhacích lietadiel Gripen k útokom na pozemné ciele. Plne vyzbrojená štvorica Gripenov za podpory vrtuľníkového letectva a pozemného vojska vykonala útok na fiktívne  pozemné ciele. Použitím pyrotechnických efektov, dymovníc a slepých výstrelov z guľometov umiestnených vo vrtuľníkoch táto ukážka je považovaná za jednu z najpútavejších. Cvičné, vrtuľníkové, stíhacie a dopravné letectvo vzdušných síl armády Maďarskej republiky sa preletom formácií tiež zúčastnilo aj úvodného ceremoniálu otvorenia leteckej show.

Letecké skupiny

Kecskemét Air show 2021 bola akcia s doteraz najväčším  zastúpením leteckých skupín na jednom mieste v tomto roku v Európe. Žiaľ musím konštatovať, že aj v tomto divácky najzaujímavejšom programe leteckých dní korona opatrenia zanechali citeľné a hlavne viditeľné následky. Odrazilo sa to najmä na počte členov jednotlivých skupín, čo tým pádom zasiahlo aj do atraktívnosti jednotlivých vystúpení. Zvláštna matematika – z ôsmich zostali piati, zo šiestich štyria a zo siedmich piati. Ale už samotná účasť jednotlivých tímov a možnosť ich uvidieť po takmer dvoch rokoch opäť vo vzduchu bola veľkým potešením. Nielen oku, no aj uchu lahodili poľskí Orlíci a PZL 130, chorvátski Krila Oluje na Pilatus PC-9M a maďarskí Sky Husars. Turkish Stars na dosluhujúcich a už takpovediac historických F-5 boli a aj stále sú lákadlom každej leteckej akcie na ktorej majú možnosť vystúpiť. Tu v Maďarsku absolútne naplnili to, čo sa od nich očakávalo. Zaujali, potešili, prekvapili a v záverečnej časti programu, keď sa Kecskemétom rozozvučal známy Turecký pochod aj rozvášnili nejedného diváka. Veľká pochvala a uznanie. Saudi Hawks sú v Európe menej známym akrobatickým tímom. O to vzácnejšie je, keď z ďalekej Saudskej Arábie prijmú pozvanie a priletia na leteckú show. Tento rok iba dve miesta  v Európe majú tu česť tešiť sa z ich prítomnosti. Výnimočne jedno z nich bolo nad  maďarským letiskom Kecskemét. Polhodinový program v prvej fáze možno charakterizovať ako lietanie v skupine, lahodiace pre oko diváka mohutné bielo, zeleno, červené dymové efekty, plynulo prechádzajúce do dynamickej časti zakončenej veľkolepým farebným rozchodom. S potešením a bez obáv z nadsázky môžem napísať že, báječné, famózne a jedinečné.

Stíhacie letectvo

Burácanie prúdových motorov s prídavným spaľovaním, vôňa po spálenom leteckom palive JetA1 je vo väčšine prípadov pre obyčajných ľudí rušivým momentom, no pre nás s diagnózou „aero pozitív“ bol po dlhých mesiacoch  Kecskemét tak trochu balzam na dušu. Premiérový rok v kokpite českého  Gripenu po úspešnej certifikácií zažíva na poste display pilota kapitán Ondřej Španko, ktorý s predvádzaním na verejnosti má bohaté skúsenosti. Prvý kontakt s lietaním verejných vystúpení mal na Albatrose L-39, potrebné poznatky získal počas viacročnej funkcie na poste predvádzacieho pilota L-159 Alca. Talianske vojenské letectvo zaujalo zase akciami nabitým vystúpením. V dynamickej letovej ukážke predviedli  nové cvičné prúdové lietadlo Leonardo Aermacchi M-346, ktoré  zároveň spolu s L-39NG figuruje v ponuke na zavedenie nového cvičného prúdového lietadla do výzbroje vzdušných síl Maďarska. Okrem toho v programe mal svoje miesto aj taliansky Eurofighter  F-2000A, C-27J Spartan a bezkonkurenčný testovací pilot Matteo Maurizio. Statickú ukážku dopĺňalo Panavia Tornádo a AMX.

Czech Air Force Display Team

Piloti, technici, lietajúci a pozemný personál  i celé veliteľstvo vzdušných síl armády Českej republiky si zaslúži jedno veľké uznanie a pochvalu za to ako dokážu a reprezentujú svoje schopnosti a výzbroj aj navonok formou účasti na verejných leteckých podujatiach doma a taktiež v zahraničí. Dynamické ukážky na vysokej profesionálnej úrovni boli predvedené aj na leteckej prehliadke v Kecskeméte.  Dvojica L-159 Alca v simulovanom útoku na pozemné ciele spojená s prehliadkou skupinovej zlietanosti, sólové dynamické vystúpenie Saab J-39 Gripen  a taktiež balet na oblohe v podaní dvoch vrtuľníkov Mi-171Š a Mi-35. Premiéra verejného vystúpenia Aero Vodochody L-39NG a ukážka činnosti záchranárskeho vrtuľníka W-3 Sokol. Profesionalita, ktorá si zaslúži úctu, rešpekt a poďakovanie. Czech Air Force Display Team 2021 – tešíme sa na Vás na tohtoročných leteckých dňoch SIAF na letisku v Kuchyni. Váš program bude ozdobou celého podujatia.

Peter Besenyei – národný letecký hrdina

Zastúpenie civilného alebo aj malého športového letectva na akciách podobného charakteru býva nízke, ale minimálny priestor v programe letových ukážok vždy patrí aj tomuto druhu letovej činnosti. Aký by to bol maďarský letecký deň bez Petra Besenyeiho? Po pár rokoch ako Peter ukončil svoju činnosť profesionálneho závodného pilota v seriáli RBAR som sa mal opäť možnosť presvedčiť, že je to človek, ktorého milujú davy leteckých fanúšikov. Pán v rokoch aj teraz v ukážkovej kondícií v kabíne Corvus Racer CA41 vo farbách jeho hlavného sponzora firmy Red Bull predviedol svoje „unlimited“ akrobatické pilotné schopnosti  a bol hviezdou, ktorá rozjasala publikum, potešila davy návštevníkov a roztlieskala tribúny. Ďakujeme, Maestro!!!

Slovak Air Force

S miernym poľutovaním na záver mi zostáva konštatovať skutočnosť, že na tohtoročnej vojenskej prehliadke pozemnej a vojenskej techniky “Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutató” v Kecskeméte sa zúčastnili okrem iných aj všetky susedné štáty ako Rumunsko, Srbsko, Slovinsko, Chorvátsko, Rakúsko či  už na statických alebo dynamických ukážkach. Chýbala však účasť nás, našimi predstaviteľmi vlády označovaného ako blízkeho spojenca a partnera našich Vzdušných síl armády Slovenskej republiky, čo môžeme len s poľutovaním označiť ako nezáujem, neschopnosť, nepripravenosť a amatérsky prístup k akciám podobného charakteru. Chcelo by to teraz asi len zodpovedať  otázku. Nemohli sme, lebo v tom čase prebiehali oslavy SNP na viacerých miestach SR alebo sa nám nechcelo? Respektíve nebolo na čom? Veď zbrojíme, modernizujeme, inovujeme a mali by sme byť pripravení a schopní rovnako ako ostatní spojenci či partneri. Ale my asi nie sme. A to je smutné.

Text a foto: Juraj Uhliar

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *