Air Show Dubová 2017

     Letisko Dubová, malé, vekom mladé letisko na juhovýchodnom úpätí pohoria Malé Karpaty. Leží  v centre malokarpatskej vinárskej oblasti, v regióne s bohatou  tradíciou vinohradov a pivníc plných kvalitného zlatistého moku, s výhľadom na hrad Červený Kameň, len  na skok vzdialené od mestečka Modra. Je ideálnym miestom pre  lety malých lietadiel, poznávacie lety a  leteckú turistiku. Samozrejme už po niekoľkýkrát nás skupinka organizátorov, posadnutých lietaním a leteckými zážitkami presvedčila o tom, že aj v dvetisícsedemnástom  Dubová je  skvelou voľbou pre letecký deň a nezabudnuteľnú  show plnú  lákadiel od nás a  aj z blízkeho zahraničia.

     Už prvé informácie o tohtoročnom leteckom dni v Dubovej sľubovali zaujímavý program nabitý dovolím si povedať tým najlepším, čo v blízkom okolí dokáže lietať a baviť davy ľudí.  Veď nič nepokazím, keď napíšem, že pre ľud slovenský  je lákadlom všetko čo lieta nízko, rýchlo, hore nohami a pritom dymí, čmudí a huláka. A to sa naplnilo do detailov. Samozrejme výstrel, výbuch, zásah, po vzdušnej  bitke, pár pseudo zranených potešia najviac.  Ale od toho sme boli tento rok kus ušetrení. 

V Dubovej organizátori dali prednosť leteckému športu, leteckému umeniu a leteckej dokonalosti. Alebo inými slovami povedané, prednosť dostala   letecká akrobacia takmer vo všetkých svojich podobách. Sólová akrobatická show, skupinová zlietanosť  a perly leteckej histórie  boli  hlavnými magnetmi a tie mali prilákať pod Karpaty davy návštevníkov.

 Na svoje si prišli aj takí, čo túžili vidieť  svoj kraj z výšky. Zviezť sa dnes  v historickom dvojplošníku  AN2 Andula  či v päťdesiatročnom dvojmotoráku L-200 Morava je u nás už vzácnosť. V Dubovej to bola ponuka, ktorá sa len ťažko odmieta.

 Celý letový program sa niesol pod taktovkou energetického nápoja, ktorý vám dáva krídla. Martin Šonka a Peter Besenyei predstavujú to najlepšie z leteckej freestylovej unlimited akrobacie na najlepších akrobatických špeciáloch a sú ozdobou vždy a všade, kde dostanú príležitosť ukázať svoje umenie. Zoskupenie lietadiel Xtrem Air XA 42 z českej Jaroměře,  Standa, Jan, Mira a Honza  ako Flying Bulls Aerobatic Team ukázali, ako ma vyzerať  skutočné letecké akrobatické divadlo a  Box, Rebrík, Motanica a aj zrkadlo s výkrutom, dokonca  vo vertikále boli skutočnou čerešničkou leteckého dňa v Dubovej 2017.

  Domáca akrobatická elita nezaostávala a ukázala, že aj bez Red Bullu v krvi  sa lieta ukážková akrobatická „podívaná“.  Očovskí Bačovia,  Vladko Pekár so Sharkom,  Feri Pytlík s Extrou  a Dušan Šamko najskôr  na Zlíne 526  a v závere v Yaku 52, výrazne ovplyvnili kvalitatívnu stránku leteckého podujatia. A utvrdili nás v tom, že  aj my, na malom Slovensku máme byť na koho pyšní a hrdí.

  Follow Me bol a aj zostal môj osobný „Best King Trophy“  víkendu v Dubovej. Partia štyroch pilotov a ich  štyri dvestopäťky ako  „lietajúce dámy“  v rokoch  a žltá, modrá, zelená  a sivá zo Zábřehu svojimi ladnými krivkami, elegantnosťou a noblesou opäť ukázali, že aj československé lietajúce legendy  na podobné letecké dni jednoducho patria.

Na záver chcem poďakovať organizátorom za ústretový prístup, možnosti, ochotu a spoluprácu.

Text a foto: Juraj Uhliar

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *